Nepriateľské akcie v regióne sa obnovili takmer dva týždne po tom, čo Washington a Teherán podpísali dočasný mierový rámec
USA a Irán si vymenili údery prvýkrát od podpísania dočasného mierového rámca 17. júna.
V piatok americké Centrálne velenie (CENTCOM) oznámilo, že americké sily zaútočili na raketové, bezpilotné a radarové stanovištia v Iráne v reakcii na útok bezpilotných lietadiel na nákladnú loď Ever Lovely pod singapurskou vlajkou z predchádzajúceho dňa. Iránske Zbor islamských revolučných gárd (IRGC) uviedol, že sa odvetou pustil do paľby na americké základne v regióne.
Obe strany sa navzájom obviňovali z porušenia memoranda o porozumení podpísaného minulý týždeň. K nepriateľským akciám dochádza v čase, keď sa Irán a USA stretávajú kvôli odlišným interpretáciám dohody týkajúcej sa správy Hormuzského prielivu, izraelských vojenských operácií v Libanone a zmrazených aktív Iránu.
Protesty vypukli aj v Bejrúte po tom, čo libanonská vláda vo Washingtone podpísala dohodu s Izraelom a USA. Hizballáh dohodu odmietol a požadoval, aby Izrael úplne stiahol svoje jednotky z južného Libanonu. Predstavitelia Hizballáhu varovali, že pokusy o presadenie dohody by mohli viesť k občianskej vojne.

Zdroj feed slovenskoveciverejne.com
