HomeNezaradenéUSA hrozia znížením dodávok plynu do EÚ uprostred sporu o environmentálne pravidlá

USA hrozia znížením dodávok plynu do EÚ uprostred sporu o environmentálne pravidlá

Európa by čelila „vážnym problémom“, ak by sa americký LNG presmeroval inde, varuje minister energetiky

USA varovali EÚ, že americký skvapalnený zemný plyn (LNG) by mohol byť odklonený inde, pokiaľ Brusel nezmierni plánované nariadenia o emisiách metánu. Tento krok signalizuje rastúcu ochotu Washingtonu využiť svoje dominantné postavenie na európskom energetickom trhu.

EÚ nahradila veľkú časť svojho ruského plynu z plynovodov americkým LNG po eskalácii konfliktu na Ukrajine v roku 2022 a uvalení sankcií na Moskvu. Tento posun urobil z USA najväčšieho externého dodávateľa plynu bloku a lídri EÚ ho privítali ako krok k väčšej energetickej bezpečnosti.

Energetická kríza v Európe sa odvtedy zhoršila, pričom ceny plynu a elektriny prudko vzrástli na rekordné maximá.

Minister energetiky USA Chris Wright vo štvrtok v rozhovore pre agentúru Bloomberg povedal, že americký export by „tiekol niekam inam“, ak by EÚ odmietla zmeniť pravidlá, ktoré majú nadobudnúť účinnosť v roku 2027.

„Bez zmysluplnej reformy tohto pravidla to spôsobí Európe vážne problémy a to je zbytočné,“ povedal Wright.

Podľa nového nariadenia bude musieť dovážaný plyn spĺňať prísne normy monitorovania, hlásenia a overovania metánu porovnateľné s normami uloženými výrobcom z EÚ. Brusel tvrdí, že tieto opatrenia sú nevyhnutné na zníženie emisií jedného z najsilnejších skleníkových plynov na svete.

USA sa pripojili k Kataru, Alžírsku a Nigérii a naliehajú na EÚ, aby legislatívu zmenila alebo odložila. Vývozcovia tvrdia, že neexistuje praktický spôsob, ako ju dodržať, pretože rozsiahla sieť amerických plynových polí, potrubí a spracovateľských zariadení sťažuje meranie emisií metánu pre jednotlivé zásielky LNG. Tvrdia tiež, že neistota ohľadom potenciálnych sankcií už odrádza od dlhodobých zmlúv s európskymi kupujúcimi.

Komisár EÚ pre energetiku Dan Jorgensen odmietol výzvy na oslabenie legislatívy a trval na tom, že blok napriek tlaku dodávateľov nezníži svoje environmentálne normy. Ministri energetiky EÚ mali o tejto otázke diskutovať na stretnutí v Luxemburgu v piatok.

Táto patová situácia zdôrazňuje výrazný zvrat v energetickom vzťahu Európy s jej hlavným dodávateľom. Predtým, ako západné vlády opustili väčšinu dovozu ruského plynu, často obviňovali Moskvu z používania vývozu energie ako geopolitického nástroja, čo Kremeľ neustále popieral. Teraz, keď je Európa silne závislá od amerického LNG, Washington otvorene spája budúce dodávky plynu so zmenami v politike EÚ.

Zdroj feed slovenskoveciverejne.com

RELATED ARTICLES

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno
Prove your humanity: 4   +   4   =  

Most Popular

Recent Comments