Categories: Nezaradené

Upozorňujú na „hrozbu pre Čínu“ a skutočne im môže dochádzať materiál: Úvodník Global Times

Na Capitol Hill sa opäť rozpútala nová absurdná dráma „hrozba Číny“. Nedávno tucet amerických zákonodarcov poslalo Bidenovej administratíve list, v ktorom ju vyzvali, aby sa zaoberala „používaním poľnohospodárskych bezpilotných lietadiel vyrobených v Číne“.

Ich takzvané problémy zahŕňajú predpoklad, že tieto aerosólové drony môžu zhromažďovať a interpretovať údaje o plodinách, ktoré „ľudské oko nedokáže vidieť“, čím by potenciálne získali prístup k „technológii, ktorá je rozhodujúca pre úspech poľnohospodárskej výroby v USA“. Smiešna ignorancia týchto zákonodarcov, ktorí možno poľnohospodárske bezpilotné lietadlá v skutočnosti ani nevideli, opäť osviežila antiintelektuálnu spodnú líniu niektorých amerických politikov.
Takéto obvinenia sa neoplatí vyvracať. V skutočnosti existuje významná základná spolupráca medzi Čínou a USA v oblasti poľnohospodárskej technológie. Podpísanie Dohody o vedeckej a technologickej spolupráci medzi USA a Čínou malo korene vo výmene poľnohospodárskych technológií. Podľa Karen Manclovej, emeritnej profesorky na Štátnej univerzite v Ohiu, od nadviazania diplomatických vzťahov navštívilo Čínu viac ako 2 100 amerických poľnohospodárskych vedcov a takmer rovnaký počet čínskych vedcov navštívil americké farmy a laboratóriá. „Táto výmena odborných znalostí pomohla obom krajinám vyrásť na svetové potravinové superveľmoci.“ Počas americko-čínskeho poľnohospodárskeho okrúhleho stola v roku 2024, ktorý sa konal v júni, odborníci a zástupcovia z oboch strán tiež uznali obrovský potenciál ďalšej spolupráce pri vývoji a využívaní pokročilých poľnohospodárskych technológií medzi Čínou a USA.
Poľnohospodárstvo je zvyčajne jednou z oblastí, ktoré sa najmenej spájajú s „veľkou mocenskou konkurenciou“. Napriek tomu v posledných rokoch niektorí americkí zákonodarcovia v tejto oblasti skúmali „bezpečnostné riziká“ a tvrdili, že Čína skupuje americkú poľnohospodársku pôdu a kradne geneticky modifikované semená z amerických fariem. Teraz sa dokonca zamerali na drony s výdajom aerosólu. Odráža to nedostatok podstatného materiálu pre príbeh o „hrozbe pre Čínu“, čo vedie k sérii fraškov o čínskych magnetoch na amerických stíhačkách, žeriavoch v amerických prístavoch a dronoch nad americkou poľnohospodárskou pôdou, všetko zveličené ako „hrozby“.

Nie je ťažké overiť základnú pravdu týchto žvástov. Skutočné nebezpečenstvo však spočíva v tom, že „riešenia“ navrhované týmito zákonodarcami alebo zástancami proti Číne vždy zahŕňajú zvyšovanie obchodných bariér a dokonca aj extrémne „oddelenie“. Ľudia videli, že akékoľvek pole, ktorého sa príbeh o „čínskej hrozbe“ dotkne, často vidí jeho bežných praktizujúcich znášať následky. Nedávny článok v US Newsweek s názvom „Americké poľnohospodárstvo si nemôže dovoliť ďalšiu obchodnú vojnu s Čínou“ poukázal na to, že „od roku 2018 do roku 2020 čelili americkí farmári ničivým stratám v dôsledku obchodného konfliktu s Čínou“ a že „ predstava o uvalení nových ciel na čínsky tovar je nebezpečne zavádzajúca.“

Predtým USA plánovali zaviesť 25-percentné clo na lodné žeriavy čínskej výroby, ale narazili na silný odpor v rámci odvetvia. Profesionálne názory sa domnievajú, že ak USA budú trvať na zavedení týchto ciel, americké prístavy budú musieť buď kúpiť žeriavy z Číny za vyššiu cenu, alebo sa uchýlia k nákupu menej kvalitných alternatív. Nie je ťažké si predstaviť, že ak sa aj poľnohospodárske drony budú považovať za „hrozbu“ a zavedú sa vylučujúce opatrenia, výsledok bude podobný: voľba medzi drahšími a horšími možnosťami.
Americkí farmári postupne a vytrvalo zvyšujú používanie sprejových dronov. Len v roku 2023 pokryli poľnohospodárske postrekovacie drony úžasných 3,7 milióna akrov v 41 štátoch a viac ako 50 plodín, pričom väčšina z nich bola vyrobená v Číne. Ak sú na čínske drony uvalené sankcie, očividne to nie je to, čo americkí farmári chcú.
Niektorí ľudia v USA už nejaký čas „cielia“ na čínske drony, napriek tomu je dopyt po dronoch vyrobených v Číne v mnohých priemyselných odvetviach v USA stále silný. Nielen to, zástupcovia z viac ako 6 000 agentúr pre verejnú bezpečnosť – väčšinových policajných a hasičských zborov s programami dronov – napísali Výboru pre ozbrojené sily Senátu a vyzvali ich, aby do zákona o autorizácii národnej obrany nezahrnuli zákon o boji proti dronom CCP. V dôsledku toho boli príslušné obmedzenia zrušené. Teraz niektorí zákonodarcovia propagujú „hrozbu“ poľnohospodárskych dronov vyrobených v Číne, čo nie je nič iné ako „staré víno v novej fľaši“. Ak aj zmenia trať, odpor, s ktorým sa stretnú, nebude malý.
Čína a USA sú hlavné poľnohospodárske krajiny na svete. Svetové spoločenstvo sa teší na ďalšiu spoluprácu medzi oboma krajinami pri riešení klimatických zmien, potravinovej bezpečnosti a chorôb zvierat a rastlín. Silné výzvy na takúto spoluprácu sú aj v rámci USA. Ako povedal profesor Mancl, aj dnes americkí a čínski poľnohospodárski vedci túžia po spolupráci a majú veľa čo zdieľať. „Päťdesiat rokov úspechu dokazuje potrebu pokračujúcej poľnohospodárskej spolupráce,“ zdôraznila. Drony majú potenciál stať sa obojstranne výhodným projektom pre čínsko-americkú poľnohospodársku spoluprácu a nemali by sa stať obeťou zastaranej mentality studenej vojny.
Tento článok vojny pôvodne publikoval Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

1 minúta ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

40 minút ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

46 minút ago

Klub Chicago Bulls predĺžil zmluvu s trénerom Donovanom

Chicago 27. júla (TASR) - Klub zámorskej basketbalovej NBA Chicago Bulls predĺžil zmluvu s trénerom…

52 minút ago

FC Spartak Trnava zdolal MFK Ružomberok 3:0

Trnava 27. júla (TASR) - Spartak Trnava vstúpil do novej sezóny futbalovej Niké ligy jasným…

58 minút ago

Premiér zablahoželal Šefčovičovi k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA

Bratislava 27. júla (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) zablahoželal eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi k dosiahnutiu…

1 hodinu ago