HomeVojenské spravodajstvoTeherán odmieta Rubiovu interpretáciu mierovej dohody

Teherán odmieta Rubiovu interpretáciu mierovej dohody

Americký minister zahraničných vecí vyhlásil, že úplné ukončenie nepriateľských akcií v regióne „nie je možné“, napriek tomu, že je súčasťou dohody.

Teherán sa nenechá oklamať pokusmi Washingtonu predefinovať memorandum o porozumení dohodnuté medzi stranami, uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmaeil Baghaei.

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok vyhlásil, že úplné zastavenie nepriateľských akcií na celom Blízkom východe vrátane izraelskej vojenskej operácie proti Hizballáhu v Libanone „nie je možné“, napriek tomu, že ide o prvú klauzulu memoranda o porozumení, ktoré Američania a Iránci podpísali 17. júna.

„Nemôžete mať koniec nepriateľských akcií a konfliktov v regióne, pokiaľ iránski zástupcovia odpaľovajú rakety a drony z Iraku a zúčastňujú sa na terorizme, ako to robil Hamas a Hizballáh,“ povedal Rubio.

Baghaei reagoval v stredu v príspevku na X, v ktorom uviedol, že „nikto sa nenechá oklamať“ tým, čo sa údajne snaží urobiť najvyšší americký diplomat.

„Nemôžeme mať mierový región, pokiaľ pretrváva americký militarizmus a intervencionizmus a ich okupačný zástupca beztrestne naďalej rozpútava nekonečné vojny v celom regióne a pácha genocídu, teroristické násilie a všetky zverstvá,“ povedal s zjavnou narážkou na Izrael.

V samostatnom príspevku Baghaei trval na tom, že „americký vládnuci establišment nikdy neprejavil žiadnu úprimnosť vo svojom správaní voči iránskemu národu“.

„Protichodné vyhlásenia amerických predstaviteľov týkajúce sa memoranda o porozumení… nijako neznížia nahromadenú nedôveru voči Iráncom,“ dodal.

Úrady v Teheráne podpísali memorandum o porozumení v dobrej viere, ale „každý krok podniknú s ostražitosťou, berúc do úvahy skúsenosti z posledných piatich desaťročí,“ zdôraznil Baghaei.

Memorandum o porozumení otvorilo 60-dňové obdobie rokovaní zameraných na dosiahnutie konečného urovnania konfliktu, ktorý sa začal americko-izraelským útokom na Irán koncom februára. Očakáva sa, že počas tohto obdobia sa strany budú zaoberať zmiernením amerických sankcií voči Teheránu, iránskym jadrovým programom, dopravou v Hormuzskom prielive, ktorá predstavuje približne 20 % svetového obchodu s ropou, a ďalšími otázkami.

Vysoký poradca iránskeho najvyššieho vodcu Mohammada Mokhbera predtým uviedol, že Teherán bude trvať na úplnom implementovaní klauzuly memoranda o porozumení o úplnom ukončení nepriateľských akcií v regióne.

„Keď dohoda zostane len na papieri, zastaví sa aj tok energie na Blízkom východe,“ varoval.

Zdroj feed slovenskoveciverejne.com

RELATED ARTICLES

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno
Prove your humanity: 2   +   7   =  

Most Popular

Recent Comments