HomeZahraničieSkupina štátov EÚ vyzýva znížiť stupeň ochrany medveďa hnedého

Skupina štátov EÚ vyzýva znížiť stupeň ochrany medveďa hnedého

Brusel 23. júna (TASR) – Skupina členských krajín EÚ v pondelok vyzvala na zníženie stupňa ochrany medveďov v Európe a na uvoľnenie pravidiel ich lovu. Argumentovala pritom nárastom útokov na ľudí a hospodárske zvieratá, informovala agentúra AFP.

V liste ostatným členským štátom EÚ Rumunsko a Slovensko uviedli, že príčinou zvýšeného počtu incidentov je rýchly nárast populácie medveďov. Dodali, že medvede v oboch krajinách za posledných päť rokov zabili 18 ľudí a vážne zranili viac než 200 osôb.

Oba štáty zároveň uviedli, že od roku 2023 spôsobili veľké šelmy škody na viac než 2000 domácich zvieratách vrátane koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných, čo malo výrazné ekonomické následky.

„Ako predátor bez prirodzených nepriateľov si tento druh naliehavo vyžaduje účinný manažment,“ uvádza sa v liste, ktorý podporili aj Česko, Fínsko a Chorvátsko.

Táto otázka bola v pondelok predmetom rokovania ministrov poľnohospodárstva EÚ v Luxemburgu.

Daná výzva nadväzuje na nedávne rozhodnutie týkajúce sa vlkov, ktorým bol v roku 2025 znížený stupeň ochrany. Rumunsko a Slovensko vyzvali na podobný postup aj v prípade medveďa hnedého.

Na to, aby došlo k zmene ochranného statusu medveďov, by návrh musela podporiť väčšina členských štátov EÚ. Environmentálne organizácie sú proti tomuto kroku.

Medvede nie sú jediným živočíšnym druhom, pri ktorom sa diskutuje o regulácii populácie. Deväť členských krajín EÚ v máji uviedlo, že bude možno potrebné znížiť počet jedincov kormorána veľkého, ktorý podľa rybárov spôsobuje nadmerné škody na rybách.

Zdroj feed teraz.sk

RELATED ARTICLES

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno
Prove your humanity: 9   +   7   =  

Most Popular

Recent Comments