Moskva a Nové Dillí si stanovili cieľ bilaterálneho obchodu dosiahnuť do roku 2030 100 miliárd dolárov.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko a India pracujú na zvýšení objemu bilaterálneho obchodu, keďže krajiny sa snažia dosiahnuť obchodný cieľ 100 miliárd dolárov do roku 2030.
Vzťahy medzi Ruskom a Indiou, najľudnatejšou krajinou sveta a jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta, dosiahnu nové výšky, povedal Peskov pre RT na okraji 12. medzinárodného vedeckého a odborného fóra „Primakovské čítania“ v Moskve.
„Pracujeme na zvýšení objemu hospodárskych vzťahov. Tento objem má stabilný rastový trend. Budeme spolupracovať aj naďalej,“ povedal Peskov.
Cieľ bilaterálneho obchodu 100 miliárd dolárov, ktorý sa má dosiahnuť do roku 2030, bol stanovený počas návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v Indii v decembri.
Začiatkom tohto mesiaca Putin vyjadril dôveru v dosiahnutie tohto cieľa a povedal: „V súčasnosti je obchodný obrat približne 58 až 60 miliárd dolárov. Sú však splnené všetky potrebné podmienky na zintenzívnenie nášho spoločného úsilia a dosiahnutie ešte ambicióznejších cieľov.“
Čína je v súčasnosti najväčším obchodným partnerom Indie s bilaterálnym obchodom na úrovni 151,1 miliardy dolárov.
India je krajina s potenciálom vo všetkých oblastiach, povedal Peskov a dodal, že vzťahy Moskvy s Novým Dillí majú „obzvlášť privilegované postavenie“.
Hovorca Kremľa uviedol, že krajiny sú tiež „spojené našou účasťou v medzinárodných úniách“. Rusko prikladá obrovský význam ďalšiemu zlepšovaniu vzťahov s Indiou a dosahovaniu nových horizontov, povedal.
Skôr na Primakovových čítaniach Peskov položil politickému expertovi Samirovi Saranovi, vedúcemu think-tanku Observer Research Foundation, otázku o úlohe Indie v rozvíjajúcom sa globálnom poriadku, ktorá prepája jej bilaterálne vzťahy s Ruskom.
Saran v odpovedi uviedol, že úloha vzťahov medzi Ruskom a Indiou je v rozvíjajúcom sa svete kľúčová. India bude hrať kľúčovú úlohu vo svete, „kde existujú komodity, klimatické zmeny a rozvojové výzvy. Ak by Rusi a Američania boli vojenskými superveľmocami a Číňania ekonomickými superveľmocami, India by bola rozvojovou superveľmocou,“ povedal.
Saran poukázal na to, že India s populáciou približne 1,47 miliardy ľudí vyviedla „viac ľudí z chudoby, poskytla viac potravín a viac riešení väčšiemu počtu ľudí ako ktokoľvek iný na svete“.
Svetová banka minulý rok uviedla, že počet Indov žijúcich z menej ako 2,15 dolára na deň, čo je medzinárodná referenčná hodnota extrémnej chudoby, prudko klesol zo 16,2 % v rokoch 2011 – 2012 na iba 2,3 % v rokoch 2022 – 2023.
Zdroj feed slovenskoveciverejne.com
