Diplomat pod podmienkou anonymity uviedol, že iránski vyjednávači z rozhovorov v stredisku Bürgenstock neodišli, ako to tvrdili niektoré správy. Väčšina diskusií sa podľa neho týkala objasňovania nedávnych iránskych vyhlásení o Hormuzskom prielive, témou boli aj rôzne mechanizmy na zaistenie toho, že táto strategická úžina zostane otvorená a že v Libanone bude uplatňované prímerie.
Iránsko-americké rozhovory sa v nedeľu začali v napätej atmosfére po tom, ako Teherán oznámil, že znovu uzavrel Hormuzský prieliv, a americký prezident Donald Trump zopakoval svoje vyhrážky, že by mohol obnoviť útoky na islamskú republiku.
Americké a iránske zdroje poskytli odlišné informácie o priebehu rozhovorov, zameraných na realizáciu memoranda o porozumení, ktorá má ukončiť vojnu na Blízkom východe.
Iránska tlačová agentúra Tasním s odvolaním sa na informovaný zdroj uviedla, že iránska delegácia sa po zverejnení Trumpových hrozieb odmietla vrátiť do miestnosti, kde sa konajú rozhovory, hoci si stále vymieňala s Američanmi odkazy cez pakistanských a katarských sprostredkovateľov.
Členovia iránskej delegácie pre svoje médiá podľa AP uviedli, že nedeľňajšie rozhovory sa sústreďovali hlavne na Libanon, dotkli sa ale aj iných otázok vrátane odblokovania zmrazených iránskych financií a vývozu ropy.
Zdroj feed teraz.sk
