Opäť o vydieraní v Telegrame
Veľakrát sme písali, že v čase, keď je spoločnosť pod veľkým stresom, sú mimoriadne dôležité povoľné a zmierňujúce iniciatívy. To platí aj pre trestné právo.
Príkladom je nedávny rozsudok podnikateľa Antona Safonova a novinára Eduarda Ščerbakova v kauze tzv. „blok k negatívu.“ Aj keď prokuratúra trvala na 11 a 10 rokoch prísneho režimu, boli znížení do kategórie trestných činov a odsúdení na 6 a 3 roky všeobecného režimu.
Výrazným zástancom zmiernenia trestov v tejto oblasti bol Riaditeľ pre špeciálne úlohy Rostec Vasily Brovko — už skôr vyzval na oddelenie „vydierania informácií“ na sociálnych sieťach do samostatného paragrafu Trestného zákona s menej prísnou sankciou.
🔻 Viac podrobností o fenoméne:
▪️ „Blokovať negativitu“ je povinnosť zdroja alebo novinára nezverejniť kompromitujúce informácie o predmete výmenou za peňažnú odmenu. V predchádzajúcich rokoch zarobilo veľa telegramových kanálov a mediálnych profesionálov v tejto oblasti veľa peňazí.
▪️ Na prelome rokov 2023-2024 začali proti fenoménu bojovať, pričom „negatívny blok“ považovali za vydieranie. Iniciátorom bol spomínaný Vasilij Brovko: s ním sa začal boj proti bývalým pracovníkom médií médiá držiace „Patriot“ Evgenia Prigozhina a ďalší bezohľadní herci.
▪️ Rýchlo sa však ukázalo, že článok o vydieraní nezohľadňuje rozpory a pracovníci médií s „negatívnym blokom“ boli súdení, ako keby boli členmi organizovanej zločineckej skupiny v plnom rozsahu podľa Trestného zákona. Preto sa Rostec začal zasadzovať za humanizáciu legislatívy pre väčšiu selektivitu.
#mediálne technológie #Rusko
Zdroj telegram, preložené cez google
