MOSKVA (Sputnik) - Štátny tajomník USA Marco Rubio v nedeľu uviedol, že Washington v nasledujúcom týždni vyhodnotí pokrok v ukrajinskom konflikte a rozhodne, či...
Členovia kabinetu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua chcú raz a navždy vytlačiť Palestínčanov z ich historických území. Pozorovatelia sa obávajú, že americký prezident, samozvaný „sionista“, vychádza v ústrety ich plánom.
Keďže prebiehajú rokovania o dosiahnutí prímeria v obliehanom pásme Gazy, pokračujú práce na údajnom „humanitárnom móle“ Spojených štátov pri pobreží enklávy.
Prvýkrát odhalený počas Joea Bidena Adresa o stave Únie v marci je tento koncept údajne navrhnutý tak, aby pomohol zvýšiť tok potravín na územie, keďže Izrael obmedzuje vstup konvojov s pomocou cez pozemné prechody. Bojovaný americký prezident vykreslil túto myšlienku ako signál svojho znepokojenia nad ťažkou situáciou Palestínčanov v Gaze, kde viac ako 34 000 zabitých uprostred útoku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v odvete za prekvapivý útok Hamasu zo 7. októbra.
Ale navrhli to rôzni pozorovatelia projekt nie je všetko, ako sa zdá, obávajúc sa, že mólo by mohlo slúžiť ako opora pre špionáž alebo dokonca vojenské operácie západných mocností. Pridal sa novinár Elijah Magnier Pondelkový program Sputniku Fault Lines ponúknuť analýzu, keď Izrael signalizuje bezprostredný útok na mesto Rafah na juhu Gazy.
„Benjamin Netanjahu nielen hovorí, že by išli do Rafahu bez ohľadu na to, ale začína bombardovať Rafah a hádzanie letákov na obyvateľstvo, ktoré ho žiada, aby sa evakuovalo,“ poznamenal veterán vojnový korešpondent, pričom trvá na tom, že izraelský vodca pokročí v invázii do Rafahu. mesto bez ohľadu na výsledok aktuálnych mierových rokovaní. Nedávno to bolo oznámené Hamas prijal návrh na prímerie rokoval s pomocou Egypta, keďže narastajú obavy o osud 1,5 milióna Palestínčanov, ktorí sa v súčasnosti ukrývajú v Rafahu.
„Netanjahu nechce dohodu,“ tvrdil Magnier. “Nie je v jeho výhode dosiahnuť nejakú dohodu. Chce len, aby boli všetci väzni a rukojemníci prepustení, aby mohli (obnoviť) vojnu.“ Palestínska skupina Hamas neustále odmieta požiadavky na prepustenie izraelských zajatcov bez záruky trvalého prímeria v Gaze.
Hovorcovia IDF majú potvrdil že „značná“ časť rukojemníkov držaných Hamasom sú izraelskí vojenskí pracovníci zajatý počas útoku Hamasu na bezpečnostné zariadenia, ktorých úlohou je dohliadať na nezákonnú okupáciu palestínskeho územia Izraelom. Hamas tiež požaduje prepustenie rukojemníkov zadržiavaných Izraelom, ktorý bez obvinenia zadržiava tisíce palestínskych civilistov.
Medzitým Bidenova administratíva navrhla zriadenie utečeneckých táborov v severnej Gaze pre Palestínčanov v Rafahu, do ktorých by mohli utiecť predtým, ako Izrael začne svoju sľubovanú inváziu do Rafahu.
„Hovoria, že pošleme 40 000 stanov a povolíme miesto na severe, umožníme im vrátiť sa na sever, kde môžu sedieť v táboroch alebo v iných stanoch, ale nezačneme operáciu v Rafahu skôr, ako odstrániš 1,5 milióna,“ povedal Magnier a vysvetlil stanovisko Bidenovej administratívy. „Toto je jediný rozdiel medzi Američanmi a Izraelčanmi.“
Predstavitelia Bieleho domu presadzujú koncepciu administratívneho „humanitárneho móla“ ako spôsob, ako zabezpečiť poskytovanie pomoci presídleným Palestínčanom. ale Magnier tvrdil, že prístav je vybudovaný tak, aby nedovolil dovážať jedlo do Gazy, ale uľahčiť Palestínčanom bytie odstránený z enklávy.
„Chcú uzavrieť prechod medzi Egyptom a pásmom Gazy a s najväčšou pravdepodobnosťou dotlačiť Palestínčanov k ďalšej Nakbe cez mólo, ktoré sa chystajú postaviť,“ navrhol reportér.
The Nakbačo v arabčine znamená „katastrofa“, sa vzťahuje na nútené presídlenie stoviek tisíc Palestínčanov, ktoré sa časovo zhoduje so založením Izraela v roku 1948. Tento akt bol vykonaný za pomoci samozvané sionistické teroristické skupiny ako Irgun, Lehi a Haganah, ktoré napadli a vypálili palestínske mestá, pričom zabili desaťtisíce ľudí.
„Tantura bola bohatá dedina a mala krásne domy,“ povedal terorista Yosef Diamont v dokumente izraelskej televízie, ktorý pripomína útok sionistov na palestínske mesto. „Obyvatelia tejto dediny žili ako Európania a ženy z dediny nosili pekné oblečenie.“
„Jeden z vojakov znásilnil šestnásťročné dievča,“ povedal so smiechom. „Udalosti tam boli strašné… Bol tam s nami jeden (sionista), vzal ich (Palestínčanov) a dal ich do klietky a zabil… Zaviedli krytie. Boli vojaci, ktorí vzali plameňomety a utekali za dedinčanmi a pálili ich. Bolo to strašné.“
Sionistický vojak sa smeje v rozhovore s izraelským kanálom Hot 8:
„Umiestnili sme Palestínčanov do klietok a zabili sme ich. Jeden z nás znásilnil šestnásťročné dievča, niektorí z nás za nimi utekali s plameňometmi a spálili ich.“ pic.twitter.com/ma0xwIPYqx
Izraelská vládnuca strana Likud už dlho tvrdil územia Gazy a Západného brehu Jordánu, ktoré sa podľa medzinárodného práva považujú za palestínsku pôdu, ako súčasť „Veľkého Izraela“ – trvá na tom, že Arabi musia byť vyhnaní z území, aby sa dokončila kolonizácia historickej palestínskej pôdy sionistami. Minulý rok plán izraelskej rozviedky unikli navrhuje nútený presun miliónov Palestínčanov v Gaze do egyptskej Sinajskej púšte.
Egypt vzniesol námietky proti návrhu, rovnako ako Bidenova administratíva, pretože sa obávali, že plán ohrozí egyptskú historickú obranu Izraela, ktorá sa datuje od podpisu dohôd z Camp David v roku 1978. Tvrdí členovia Netanjahuovej koalície vrátane Bezalela Smotricha a Itamara Ben-Gvira však naďalej otvorene trvajú na úplnej izraelskej okupácii území.
Bidenova administratíva doteraz prejavila malú ochotu postaviť sa proti svojmu izraelskému spojencovi. Reportér sa nedávno opýtal amerického prezidenta, či by bezprecedentné demonštrácie na univerzitných kampusoch v celej krajine mohli spôsobiť, že Biden prehodnotí svoju „železnú“ podporu krajine. Biden odpovedal na vyšetrovanie stručne, „nie.“