Categories: Nezaradené

Pentagonský tlak na umiestnenie tomahawkov v Nemecku odhaľuje dlhotrvajúcu agendu na podkopanie kontroly zbraní

Viacdoménová pracovná skupina americkej armády plánuje rozmiestniť v roku 2026 v Nemecku výletné rakety Tomahawk, SM-6 SAM a hypersonické rakety. konzistentnosť úsilia USA o podkopanie strategickej bezpečnosti v regióne.

Moskva prisľúbila, že bude reagovať na plány Washingtonu rozmiestniť v Nemecku raketové systémy dlhého doletu.
„Povaha našej reakcie bude určená pokojným a profesionálnym spôsobom. Armáda už na probléme začala pracovať. Budeme, samozrejme, analyzovať, o ktorých konkrétnych systémoch sa bude diskutovať… Určíme vojenskú reakciu na túto novú hrozbu,“ povedal vo štvrtok novinárom námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov.
Biely dom v stredu v tlačovej správe predstavil systémy úderov na veľké vzdialenosti, ktoré armáda plánuje nasadiť v Nemecku, pričom naznačila, že budú zahŕňať:

The Tomahawk – Popredná americká pozemná raketa s plochou obrazovkou navrhnutá v 80. rokoch. Zbraň v hodnote 2 milióny dolárov za kus, vyrábaná spoločnosťou Raytheon, má 450 kg vysoké výbušné zaťaženie, ale môže niesť aj jadrovú hlavicu s nízkym až stredným výťažkom. Tomahawky majú dojazd 460-2 500 km. Pentagon mal zákaz postaviť pozemné Tomahawky podľa Zmluvy o jadrových silách stredného doletu z roku 1987, ktorá zakazovala rakety na vzdialenosť 500 až 5 500 km. Washington v roku 2019 jednostranne odstúpil od zmluvy.

The Štandardná strela 6 (SM-6) – zásadný projektil protivzdušnej a protiraketovej obrany dlhého doletu amerického námorníctva, ktorý sa zdvojnásobuje ako protilodná a pozemná raketa. Tieto zbrane, vyrobené spoločnosťou Raytheon, s cenou takmer 5 miliónov dolárov za kus, sa vyrábajú od roku 2013, majú 64 kg výbušnú fragmentačnú hlavicu a majú dosah 240 – 460 km.

Pentagon tiež plánuje poslať bližšie nešpecifikované „vývojové hypersonické zbrane“ do Nemecka ako súčasť nasadenia. Podrobnosti sú vzácne, ale jediný z viac ako pol tuctu amerických hypersonických zariadení, ktorý sa takmer približuje k operačnému stavu, je pozemná armáda. Hypersonická zbraň s dlhým dosahom (LRHW). LRHW vyvinutý spoločnosťou Lockheed Martin má udávaný dojazd až 3 000 km. Jeho nosnosť nie je známa.

Primárnym nebezpečenstvom vyplývajúcim z nasadenia systémov diaľkových úderov v strednej Európe je ich krátky letový čas. V 80. rokoch, keď USA pôvodne rozmiestnili v západnom Nemecku rakety Pershing a Tomahawk s jadrovými hlavicami, dramaticky zvýšilo riziko termonukleárnej vojny so Sovietskym zväzom. S letom do Moskvy medzi 6 a 11 minútami by sovietski predstavitelia mali len pár minút na to, aby identifikovali, analyzovali a reagovali na nepriateľský útok, čím by sa výrazne zvýšilo napätie a riziko náhodnej a nezvratnej eskalácie.

Po štyridsiatich rokoch sa riziká znásobili, pričom Washington nielen zvýšil napätie s Moskvou rozšírením NATO až k ruským hraniciam a viedol totálnu zástupnú vojnu proti Rusku na Ukrajine, ale vytvoril komponenty štítu balistických rakiet v Poľsku. a Rumunsko, ktoré hrozí, že rozviaže ruky jastrabom z Pentagonu, ktorí chcú začať rozsiahlu konvenčnú agresiu proti Rusku prostredníctvom iniciatívy Prompt Global Strike.

Rusko má celý rad konvenčných a strategických balistických, riadených a hypersonických rakiet, ako aj systémov protiraketovej obrany, aby čelilo rastúcej americkej hrozbe. Napriek tomu, že čas letu rakiet vypustených zo strednej Európy smerom k Rusku je taký krátky, akcia USA nepochybne poslúži na ešte ďalšiu eskaláciu už aj tak zúriaceho napätia.

Rozmiestnenie rakiet porušuje kľúčovú zmluvu, ktorú Washington zrušil

The Zmluva o jadrových silách stredného doletu z roku 1987 bol vytvorený špeciálne s cieľom znížiť riziko jadrového požiaru medzi jadrovými superveľmocami v Európe, pričom sa obe strany zaviazali zlikvidovať svoje zásoby pozemných rakiet s jadrovým pohonom a odpaľovacích platforiem v dosahu 500 – 5 500 km. Viac ako 30 rokov slúžila zmluva na zmiernenie jadrových rizík tým, že obmedzila možnosti Ruska a USA v tejto oblasti, a tým zmiernila potenciálne obavy oboch strán.
USA odstúpili od INF v roku 2019 s odvolaním sa na podozrenie z „porušovania“ dohody zo strany Ruska. Konkrétne Washington tvrdil, že ruská strela 9M729 Novator mala dosah ďaleko nad 500 km. Rusko obvinenie odmietlo a urobilo bezprecedentný krok odtajnenia vlastností Novatora, aby sa pokúsilo zmluvu zachrániť, no neúspešne.
Pri obviňovaní Ruska sa USA nikdy nezaoberali podozreniami z vlastného potenciálneho porušenia INF, vrátane:

Rozmiestnenie zložiek paľby na veľké vzdialenosti v Rumunsku a Poľsku pod zámienkou tzv Aegis na brehu protiraketový štít, na ktorý Moskva upozornila, že používa rovnaký MK-41 odpaľovacie zariadenia, ktoré by od roku 2016 mohli postaviť a odpáliť útočné rakety Tomahawk s jadrovým zakončením.

Vývoj Hera – americkej pozemnej „cieľovej strely“ s použitím riadiacich a navádzacích systémov z Pershing II – triedy zbraní vyradených podľa INF a má dosah až 1 200 km. Ďalšie americké paľby na veľké vzdialenosti klasifikované ako „cieľové strely“, ktoré porušujú podmienky INF, zahŕňajú Cieľ stredného rozsahu (MRT) a rakety LRALT a E-LRALT, ktoré majú dosah medzi 1 000 – 2 500 km. To isté platí pre pozemnú verziu riadenej strely AGM-158, ktorej variant s predĺženým doletom má dosah 1 000 km. Všetky tieto zbrane boli vyvinuté v rokoch 1990 až 2010, zatiaľ čo USA boli stále zmluvnou stranou INF.

Ruská armáda tvrdila, že americké drony s dlhým doletom, vrátane MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper, boli tiež porušovateľmi INF, vzhľadom na ich dosah viac ako 1200 km a schopnosť niesť presnú muníciu vrátane malého jadrového nákladu. Tieto platformy boli vyvinuté začiatkom roku 2000.

Rusko v roku 2019 jednoznačne uznalo, kam povedie rozhodnutie USA zrušiť INF, a vyjadrilo obavy, že tento krok vyvolá nové globálne preteky v zbrojení.
„Podľa nášho názoru kroky USA, ktoré viedli ku kolapsu Zmluvy o jadrových silách stredného doletu, nevyhnutne povedú k devalvácii a erózii celého rámca globálnej bezpečnosti,“ povedal vtedy prezident Vladimir Putin. Bez takejto dohody o kontrole strategických zbraní sa Rusko podľa Putina nemôže uspokojiť s vyhlásením „mierových zámerov“ zo strany USA a ich spojencov.
Následné udalosti, ktoré vyvrcholili snahou o vrátenie amerických pozemných rakiet dlhého doletu do Európy, ukázali, že ruské obavy sú viac než oprávnené.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Slovenské volejbalistky remizovali s Ukrajinou 2:2

Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky remizovali v treťom prípravnom zápase s Ukrajinou…

2 minúty ago

Výstavba nového mosta v Porúbke sa predraží o pol milióna eur

Porúbka 27. júla (TASR) - Slovenská správa ciest (SSC) v týchto dňoch reštartuje výstavbu nového…

8 minút ago

Rusko zrušilo prehliadku vojenského námorníctva

Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu oznámilo, že každoročná prehliadka ruského vojenského námorníctva…

14 minút ago

Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku 25. júla do Gruzínska, veľké cvičenia sa presťahovali do Gruzínska …

📝Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku📝Od 25. júla Hlavné cvičenia NATO Agile Spirit - 2025, ktorého…

18 minút ago

Cesta pod železničným mostom v Trenčíne je neprejazdná

Trenčín 27. júla (TASR) - Trenčianska krajská polícia upozorňuje v nedeľu popoludní na neprejazdnú cestu…

20 minút ago

Rusko začína priame komerčné lety do Severnej Kórey

Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu spúšťa priame komerčné lety do Severnej Kórey,…

26 minút ago