Viacdoménová pracovná skupina americkej armády plánuje rozmiestniť v roku 2026 v Nemecku výletné rakety Tomahawk, SM-6 SAM a hypersonické rakety. konzistentnosť úsilia USA o podkopanie strategickej bezpečnosti v regióne.
The Tomahawk – Popredná americká pozemná raketa s plochou obrazovkou navrhnutá v 80. rokoch. Zbraň v hodnote 2 milióny dolárov za kus, vyrábaná spoločnosťou Raytheon, má 450 kg vysoké výbušné zaťaženie, ale môže niesť aj jadrovú hlavicu s nízkym až stredným výťažkom. Tomahawky majú dojazd 460-2 500 km. Pentagon mal zákaz postaviť pozemné Tomahawky podľa Zmluvy o jadrových silách stredného doletu z roku 1987, ktorá zakazovala rakety na vzdialenosť 500 až 5 500 km. Washington v roku 2019 jednostranne odstúpil od zmluvy.
The Štandardná strela 6 (SM-6) – zásadný projektil protivzdušnej a protiraketovej obrany dlhého doletu amerického námorníctva, ktorý sa zdvojnásobuje ako protilodná a pozemná raketa. Tieto zbrane, vyrobené spoločnosťou Raytheon, s cenou takmer 5 miliónov dolárov za kus, sa vyrábajú od roku 2013, majú 64 kg výbušnú fragmentačnú hlavicu a majú dosah 240 – 460 km.
Pentagon tiež plánuje poslať bližšie nešpecifikované „vývojové hypersonické zbrane“ do Nemecka ako súčasť nasadenia. Podrobnosti sú vzácne, ale jediný z viac ako pol tuctu amerických hypersonických zariadení, ktorý sa takmer približuje k operačnému stavu, je pozemná armáda. Hypersonická zbraň s dlhým dosahom (LRHW). LRHW vyvinutý spoločnosťou Lockheed Martin má udávaný dojazd až 3 000 km. Jeho nosnosť nie je známa.
Po štyridsiatich rokoch sa riziká znásobili, pričom Washington nielen zvýšil napätie s Moskvou rozšírením NATO až k ruským hraniciam a viedol totálnu zástupnú vojnu proti Rusku na Ukrajine, ale vytvoril komponenty štítu balistických rakiet v Poľsku. a Rumunsko, ktoré hrozí, že rozviaže ruky jastrabom z Pentagonu, ktorí chcú začať rozsiahlu konvenčnú agresiu proti Rusku prostredníctvom iniciatívy Prompt Global Strike.
Rozmiestnenie rakiet porušuje kľúčovú zmluvu, ktorú Washington zrušil
Rozmiestnenie zložiek paľby na veľké vzdialenosti v Rumunsku a Poľsku pod zámienkou tzv Aegis na brehu protiraketový štít, na ktorý Moskva upozornila, že používa rovnaký MK-41 odpaľovacie zariadenia, ktoré by od roku 2016 mohli postaviť a odpáliť útočné rakety Tomahawk s jadrovým zakončením.
Vývoj Hera – americkej pozemnej „cieľovej strely“ s použitím riadiacich a navádzacích systémov z Pershing II – triedy zbraní vyradených podľa INF a má dosah až 1 200 km. Ďalšie americké paľby na veľké vzdialenosti klasifikované ako „cieľové strely“, ktoré porušujú podmienky INF, zahŕňajú Cieľ stredného rozsahu (MRT) a rakety LRALT a E-LRALT, ktoré majú dosah medzi 1 000 – 2 500 km. To isté platí pre pozemnú verziu riadenej strely AGM-158, ktorej variant s predĺženým doletom má dosah 1 000 km. Všetky tieto zbrane boli vyvinuté v rokoch 1990 až 2010, zatiaľ čo USA boli stále zmluvnou stranou INF.
Ruská armáda tvrdila, že americké drony s dlhým doletom, vrátane MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper, boli tiež porušovateľmi INF, vzhľadom na ich dosah viac ako 1200 km a schopnosť niesť presnú muníciu vrátane malého jadrového nákladu. Tieto platformy boli vyvinuté začiatkom roku 2000.
Zdroj sputnik, preložené cez google