„Protisubvenčné opatrenia, ako sú dodatočné clá, by nevyriešili problémy európskeho a nemeckého automobilového priemyslu,“ uviedla šéfka VDA Hildegard Müllerová pre Welt am Sonntag. Clá, ktoré zvažuje Európska komisia (EK), aby vyrovnala konkurenčnú nevýhodu, by podľa Müllerovej mohli mať v prípade obchodného konfliktu, naopak, okamžitý negatívny dosah. Takýto obchodný konflikt by ohrozil aj transformáciu smerom k elektromobilite a digitalizácii.
EK od jesene minulého roka skúma, či elektromobily v Číne využívajú nelegálne dotácie. Podľa EK sú čínske elektromobily bežne asi o 20 % lacnejšie ako modely vyrobené v EÚ. Antidotačné vyšetrovanie môže viesť k zavedeniu sankčných ciel. EK podľa Welt am Sonntag chce oznámiť predbežné výsledky svojho vyšetrovania do 5. júna.
Podľa duisburského Centra pre výskum automobilového priemyslu nemecké automobilky predávajú 30 až 40 % svojich vozidiel na čínskom trhu. V prípade európskych sankčných ciel by preto nemeckí výrobcovia mohli byť prvým cieľom potenciálnych odvetných opatrení zo strany Pekingu.
Zdroj feed teraz.sk
Sydney 27. júla (TASR) - Austrálsky premiér Anthony Albanese v nedeľu vyhlásil, že Izrael „celkom…
Bratislava 27. júla (TASR) - Zdanenie kapitálu by malo byť neutrálne, teda nemalo by zvýhodňovať…
Mýtna 27. júla (TASR) - Cestu I/16 medzi Kriváňom a Mýtnou v Banskobystrickom kraji v…
Prešov 27. júla (TASR) - Rovnako ako v nedávnych sezónach, aj 1. kolo ročníka 2025/2026…
VIDEO: Expremiér Vladimír Mečiar o vplyve Slovanov na historické udalosti, o ich vyše dvestoročnej snahe…
Bratislava 27. júla (TASR) - V prvej polovici tohto roka sa finančné trhy vyvíjali zmiešane.…