Dohoda, ktorá vzišla z rozhovorov sprostredkovaných USA, vyzýva na implementáciu prímeria medzi Izraelom a Libanonom. Prímerie je podmienené tým, že proiránske militantné hnutie Hizballáh zastaví útoky na Izrael a stiahne všetkých svojich členov z južného Libanonu.
Obe strany sa vo Washingtone dohodli, že čo najskôr budú vytvorené pilotné bezpečnostné zóny, v ktorých má libanonská armáda prevziať výhradnú kontrolu nad územím a vytlačiť odtiaľ „všetkých neštátnych aktérov“.
„Tieto kroky umožnia pokrok smerom k uzavretiu komplexnej dohody o mieri a bezpečnosti,“ uviedlo vo vyhlásení ministerstvo zahraničných vecí USA. Libanonská strana označila rámcovú dohodu za prvý krok k obnoveniu libanonskej suverenity a územnej celistvosti a trvalému ukončeniu bojov.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo vopred nahratom videu vyzdvihol dosiahnutie dohody, ktorá podľa neho umožní izraelskej armáde zostať v tzv. nárazníkovej zóne v Libanone, kým sa Hizballáh neodzbrojí a „pokiaľ bude existovať hrozba pre štát Izrael“.
Vytvorené budú podľa Netanjahua dve pilotné zóny: jedna južne od rieky Lítání a jedna na sever od nej. Ide o malú oblasť, nad ktorou prevzala izraelská armáda kontrolu v posledných dvoch týždňov, ale vraj ju nepotrebuje. Netanjahu uviedol, že Izrael zatiaľ nedovolí Libanončanom vysídleným z tzv. bezpečnostnej zóny na juhu ich krajiny vrátiť so domov.
Ako píše web stanice CNBC, Hizballáh nie je stranou piatkovej dohody a rokovania s Izraelom dlhodobo odmieta. Nie je jasné, či sa bude hnutie prímerím riadiť.
Medzi Izraelom a Libanonom oficiálne platí pokoj zbraní od 17. apríla. Izrael napriek tomu pokračuje v útokoch na Libanon, tvrdiac, že sa zameriava na ciele Hizballáhu.
Zdroj feed teraz.sk
