HomeZahraničieFrancúzske Národné zhromaždenie urobilo prvý krok k autonómii Korziky

Francúzske Národné zhromaždenie urobilo prvý krok k autonómii Korziky

Paríž 23. júna (TASR) — Francúzske Národné zhromaždenie, dolná komora parlamentu, v utorok v prvom čítaní schválilo návrh reformy ústavy, ktorá umožní väčšiu autonómiu Korziky. Za návrh hlasovalo 271 poslancov, proti bolo 202 a 64 sa zdržalo. Informovala o tom agentúra DPA.

Kým ostrov Korzika, ktorý má v rámci Francúzska osobitný štatút územnej správnej jednotky, získa širšie právomoci, sú potrebné ďalšie kroky. Text reformy musí v rovnakom znení schváliť aj horná komora parlamentu – Senát, kde majú prevahu konzervatívci, kritizujúci rozšírenie legislatívnych právomocí korzických orgánov. Následne musia reformu ešte raz schváliť tri pätiny poslancov Národného zhromaždenia. Hlasovať o nej budú aj obyvatelia Korziky.

Vzťahy medzi Parížom a ostrovom sa už dlho považujú za napäté. Korzickí separatisti desaťročia bojovali za väčšiu nezávislosť a často sa uchyľovali k násiliu. Militantná skupina Národný front za oslobodenie Korziky (FLNC) v roku 2014 dočasne zložila zbrane a približne v rovnakom čase získali politický vplyv umiernení nacionalisti, ktorí v súčasnosti ovládajú regionálny parlament a požadujú autonómiu.

Prezident Emmanuel Macron v roku 2023 prisľúbil ostrovu s približne 350.000 obyvateľmi autonómiu v rámci Francúzska, ktoré je tradične silne centralizované.

Reforma počíta s tým, že korzické orgány budú môcť prispôsobovať celoštátne zákony miestnym podmienkam a neskôr prijímať aj vlastné normy. Súčasťou zmien je aj uznanie historickej, kultúrnej a jazykovej osobitosti ostrova. Nie je však jasné, či to prinesie konkrétne výhody pre obyvateľov Korziky.

Zdroj feed teraz.sk

RELATED ARTICLES

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno
Prove your humanity: 5   +   10   =  

Most Popular

Recent Comments