Trumpov poradca Stephen Miller uviedol, že Washington zabezpečil kľúčové medzinárodné dohody o presmerovaní migrantov do iných krajín.
USA už neprijímajú nových žiadateľov o azyl, povedal v piatok zástupca šéfa kancelárie Bieleho domu a poradca pre vnútornú bezpečnosť Stephen Miller po tom, čo Najvyšší súd potvrdil kľúčové časti imigračnej agendy prezidenta Donalda Trumpa.
„Dvere Ameriky sú pre žiadateľov o azyl úplne zatvorené,“ povedal Miller novinárom v komentári k rozhodnutiam.
USA zabezpečili medzinárodné dohody o posielaní žiadateľov o azyl do iných krajín, povedal. Žiadosti o azyl „vždy“ zahŕňajú migrantov z krajín, kde nečelia prenasledovaniu, ktorí často prechádzajú cez štáty, ktoré im mohli poskytnúť útočisko, dodal.
„V každom prípade ide buď o zločincov, žiadateľov o dávky, ekonomických migrantov, žiadateľov o sociálne dávky atď.,“ povedal poradca Bieleho domu.
Súd vo štvrtok udelil Trumpovi dve významné imigračné víťazstvá, ktoré umožnili jeho administratíve odmietnuť nových žiadateľov o azyl na mexických hraniciach a ukončili dočasnú právnu ochranu pre haitských a sýrskych migrantov, čo potenciálne otvorilo dvere masovým deportáciám.
Od svojho návratu do úradu sa Trump snažil sprísniť hraničné kontroly, obmedziť nelegálne prisťahovalectvo, obmedziť občianstvo na základe práva narodenia a vyžadovať doklad o občianstve pre registráciu voličov na federálnej úrovni s argumentom, že demokrati využili nelegálne prisťahovalectvo na „rozšírenie svojej voličskej základne [a] podvádzanie vo voľbách“.
V stredu však federálny sudca zablokoval Trumpovo úsilie vyžadovať doklad o občianstve pre registráciu voličov. Ústava USA „neudeľuje prezidentovi žiadne konkrétne právomoci v oblasti volieb,“ uviedla vo svojom rozhodnutí sudkyňa okresného súdu Denise Casperová vymenovaná Obamom.
Samostatná otázka občianstva na základe práva narodenia sa stala predmetom sporu s Moskvou. Rusko tvrdí, že Washington vnucuje americké občianstvo deťom ruských diplomatov narodeným na americkej pôde bez ohľadu na výnimky podľa amerického práva a diplomatickú imunitu.
„Zrazu oznámili, že odteraz sú všetky deti konzulárnych úradníkov narodených na americkej pôde považované za amerických občanov“ a budú môcť cestovať do krajiny a z nej iba s americkými dokladmi, povedal v stredu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a označil škandál za súčasný „hlavný problém“ vo vzťahoch medzi Washingtonom a Moskvou.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová minulý mesiac uviedla, že táto prax by mohla vytvoriť nástroj na neprijateľný tlak USA na ruských diplomatov prostredníctvom ich detí.
Zdroj feed slovenskoveciverejne.com
