Categories: Ekonomika

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie až 80 % Slovákov

Bratislava 25. mája (TASR) – Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie 80 % Slovákov. Pre dve tretiny ľudí by to bolo síce nepríjemné, ale do istej miery pochopiteľné. Ďalších 17 % si myslí, že zvyšovanie cien je pochopiteľné a oprávnené. Len 18 % sa domnieva, že podnikatelia by mali náklady na transakčnú daň pokryť zo svojich marží a neprenášať ju do cien. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti Edenred, ktorý sa uskutočnil od 13. do 22. mája na vzorke 1180 kmeňových zamestnancov inštitúcií a firiem.

Väčšina respondentov priznala, že vplyvom tejto dane očakáva vo svojej práci horšie časy. S pomalším rastom miezd počíta 35 % ľudí a ďalších 13 % sa obáva obmedzenia alebo zrušenia pracovných benefitov. Celkovo 11 % očakáva aj spomalenie rozvoja firmy či zastavenie plánovaných investícií. Len 12 % nemá v tomto smere žiadne obavy a zvyšných 29 % sa nevedelo k tomu vyjadriť. „Transakčná daň by nemala ohroziť zamestnanecké benefity. Naším cieľom je pomôcť podnikom nastaviť rozpočty a procesy tak, aby aj po započítaní tejto dane zostali zamestnanecké benefity udržateľné,“ uviedla PR riaditeľka spoločnosti Lívia Bachratá.

Napriek tomu, že sa transakčná daň týka bezhotovostných prevodov peňazí, väčšina zamestnancov sa nestretla s tým, že by im zamestnávateľ chcel dávať výplaty v hotovosti. Takúto skúsenosť má len jedno percento respondentov a ďalšie tri percentá spresnili, že im to bolo spomenuté iba ako možnosť. Oveľa väčšia skupina ľudí sa stretla s požiadavkou prevádzok zaplatiť účet v hotovosti. Jednorazovú alebo opakovanú skúsenosť s tým malo 46 %. V prípade tejto požiadavky by 29 % osôb nemalo problém zaplatiť v hotovosti a 47 % priznalo, že by to záviselo od situácie, ako je napríklad výška sumy na úhradu či dostupnosť hotovosti. Pätina respondentov by uprednostnila platbu kartou, ak by to bolo možné, a len štyri percentá by platenie v hotovosti striktne odmietli.

Z prieskumu vyplynulo, že väčšina ľudí pocítila nárast cien v prevádzkach už po mesiaci od spustenia transakčnej dane. Výrazne to pocítilo 40 % a ďalších 41 % spresnilo, že zaznamenalo mierny nárast cien. Na druhej strane, od apríla neevidovalo zvýšenie cien len päť percent Slovákov. „Platí, že každé zvyšovanie nákladov sa nejakým spôsobom dotkne aj spotrebiteľov. Otázkou je, v akom momente a v akej miere. Preto nie je prekvapujúce, že sa firmy snažia uprednostňovať také spôsoby platby, ktoré nezvyšujú ich náklady na podnikanie, aby následne nemuseli zvyšovať ceny pre koncového zákazníka,“ dodala Bachratá.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

28 minút ago

Zdroj telegram

43 minút ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

58 minút ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

1 hodinu ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

2 hodiny ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

2 hodiny ago