Ekonómovia často nevedia pochopiť, prečo spotrebitelia nie sú ochotní míňať viac ani v situácii, keď sa inflácia v menovej únii spomaľuje, zatiaľ čo tempo zvyšovania platov dobieha predchádzajúci rast cien. Podľa Schnabelovej za tým môže byť fakt, že mnohé domácnosti si neuvedomujú, že ich reálne príjmy sa v poslednom období zvýšili.
„Za ostatné tri roky reálna súkromná spotreba rástla omnoho pomalším tempom než reálny disponibilný príjem,“ povedala Schnabelová v Londýne v rámci prednášky o finančnej gramotnosti. „Do určitej miery sa to dá vysvetliť tým, že spotrebitelia nesprávne vnímajú vývoj svojich reálnych príjmov,“ dodala.
Len v minulom roku vzrástli reálne príjmy viac než 50 % domácností v eurozóne, avšak podľa prieskumu ECB iba 11 % tento nárast vnímalo. Prieskum zároveň ukázal, že percento pesimistických domácností je vyššie v prípade tých s nižšími príjmami a nižšou finančnou gramotnosťou.
„To znamená, že pre toto nesprávne vnímanie mala nižšia inflácia dosiahnutá reštriktívnou menovou politikou na spotrebu vo všeobecnosti slabší vplyv. Výsledkom je tlmenie zotavovania ekonomiky,“ dodala Schnabelová.
Zdroj feed teraz.sk