Garwin pôsobil ako poradca viacerých prezidentov USA. Ako vedec prispel aj k rozvoju jadrových zbraní, fyziky a vojenských technológií, ale aj mnohých ďalších oblastí. Podľa archívnych záznamov Federácie amerických vedcov Garwin publikoval viac ako 500 odborných článkov a získal 47 amerických patentov.
Keď navrhol prvú funkčnú vodíkovú bombu, mal len 23 rokov. Na tomto projekte pracoval spolu s Edwardom Tellerom a Stanislawom Ulamom. Prvá vodíková bomba bola odpálená počas testu s kódovým označením Ivy Mike na atole Enewetak v novembri 1952 a jej sila dosiahla 10,4 megatony TNT.
Garwinovo účinkovanie v tomto projekte zostalo verejnosti neznáme až do roku 2001 – vývoj amerických programov termonukleárnych zbraní bol utajený a vedela o ňom len úzka skupina fyzikov, matematikov a inžinierov z laboratória Los Alamos v Novom Mexiku, kde sa projekt realizoval, napísal podľa CBS magazín IEEE Spectrum.
V roku 1984 v rozhovore pre časopis Esquire Garwin uviedol, že „nikdy nemal pocit, že výroba vodíkovej bomby je najdôležitejšia vec na svete alebo dokonca v mojom živote v tom čase.“
Na otázku, či cíti vinu, odpovedal: „Myslím si, že svet by bol lepším miestom, keby vodíková bomba nikdy neexistovala. Ale vedel som, že bomby budú použité na odstrašovanie.“
Po úspechu vodíkovej bomby Garwin opustil Chicagskú univerzitu a nastúpil do spoločnosti IBM, kde pracoval 40 rokov až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1993.
Jeho práca v IBM „zohrala kľúčovú úlohu vo vývoji magnetickej rezonancie, vysokorýchlostných laserových tlačiarní a neskôr aj dotykových monitorov,“ doplnila CBS.
V roku 2016 vtedajší prezident USA Barack Obama udelil Garwinovi Prezidentskú medailu slobody – najvyššie civilné vyznamenanie v USA. V odôvodnení Biely dom uviedol, že Garwin má na konte priekopnícke príspevky v oblasti posilnenia obranných a spravodajských technológií USA.
Garwin získal v roku 2002 aj Národnú medailu za vedu a v roku 2023 Cenu Vannevara Busha, ktorá sa udeľuje za celoživotné dielo výnimočným osobnostiam v oblasti vedy a techniky.
Bol poradcom prezidentov USA Dwighta Eisenhowera, Johna Kennedyho, Lyndona Johnsona, Richarda Nixona, Jimmyho Cartera i Billa Clintona. Do roku 2001 viedol Poradný výbor pre kontrolu zbraní a nešírenie zbraní hromadného ničenia pri americkom ministerstve zahraničných vecí. Bol aj členom americkej Komisie pre hodnotenie hrozby balistických rakiet.
Zdroj feed teraz.sk