Spojené štáty sú podľa ministra pri likvidácií nášľapných mín a mínových polí kľúčovým partnerom Kambodže, keďže jej ročne na tento účel poskytujú približne desať miliónov dolárov. Táto suma kryje náklady na viac ako 1000 ľudí – úradníkov i odmínovačov.
Minister uviedol, že pomoc prichádzajúca do Kambodže z iných krajín umožní čiastočne pokračovať v záchranných prácach, ale časť odmínovačov – 93 tímov – musí pre nedostatok financií pozastaviť svoju prácu.
Kambodža patrí k najviac zamínovaným krajinám na svete. Úmrtia v dôsledku výbuchu nastražených mín sú stále pomerne bežné. Od roku 1979 takto zahynulo asi 20.000 ľudí a dvakrát toľko ich bolo zranených.
Hoci sa pôvodne plánovalo, že Kambodža bude do roku 2025 územím bez mín, minister Ly Thuč uviedol, že tento cieľ nie je možné splniť pre problémy s financovaním a pre mínové polia, ktoré sa nedávno našli pozdĺž hranice s Thajskom.
Podľa AFP je v Kambodži potrebné vyčistiť ešte viac ako 1600 štvorcových kilometrov zamínovaného územia.
Americké ministerstvo zahraničných vecí bolo prostredníctvom svojho humanitárneho programu hlavným podporovateľom snáh o odstránenie munície nastraženej v Kambodži, ale prezident USA Donald Trump minulý týždeň nariadil 90-dňové pozastavenie programov zahraničnej pomoci, ktoré zahŕňa aj programy na odstraňovanie mín na celom svete. Mnohé z výbušnín pritom na územie Kambodže zhodili ešte americké jednotky počas vojny vo Vietname.
Zdroj feed teraz.sk
Phnom Penh 27. júla (TASR) - Kambodža je ochotná rokovať o prímerí s cieľom zastaviť…
Zakopané 26. júla (TASR) - Vzhľadom na očakávané extrémne zrážky a búrky v Tatrách vyzvala…
Madrid 26. júla (TASR) - Päťdesiatštyri mladistvých osôb, prevažne Maročanov, preplávalo z Maroka cez Stredozemné…
Istanbul 27. júla (TASR) - Turecké ministerstvo životného prostredia v sobotu oznámilo, že meteorológovia zaznamenali…
Bratislava 26. júla (TASR) - Ženské meno Božena má český pôvod a jeho význam je…
Gaza 26. júla (TASR) - Izraelská armáda oznámila, že v sobotu v noci začne do…