11.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Vylepšená námorná palebná sila: Severná Kórea predstavuje nový ničiteľ pripravený na rakety

Americká dohoda o Japonsku o spolupráci rakiet vzduch-vzduch nedávno pritiahla vločku Severnej Kórey, ktorá bola zameraná na zastavenie napätia v ázijsko-tichomorskom regióne. Vodca DPRK Kim...
HomeNezaradenéZmluva o pandémii pokulháva, pretože národy odmietajú rozsiahle právomoci pre strážcu zdravia

Zmluva o pandémii pokulháva, pretože národy odmietajú rozsiahle právomoci pre strážcu zdravia

Rokovania o „Medzinárodnej zmluve o prevencii, pripravenosti a reakcii na pandémiu“ sa začali koncom roka 2021, pričom zástancovia globálneho paktu tvrdili, že COVID-19 odhalil veľké nedostatky v reakcii jednotlivých vlád na núdzové situácie v oblasti zdravia. Kritici vyjadrili obavy, že záväzná zmluva môže ovplyvniť národnú suverenitu.

Odporcovia navrhovanej medzinárodnej zmluvy o pandémii si tento týždeň mohli vydýchnuť po tom, ako sa Svetovou zdravotníckou organizáciou koordinovaný tlak na pakt nepodarilo dosiahnuť požadovaný konsenzus medzi členskými štátmi WHO pred pondelkovým Svetovým zdravotníckym zhromaždením v Ženeve.

„Nie sme tam, kde sme dúfali, že budeme, keď sme tento proces začali,“ povedal v piatok spolupredseda vyjednávacej rady WHO Roland Driece.
„Svet stále potrebuje pandemickú zmluvu. Mnohé z výziev, ktoré spôsobili vážny dopad počas COVID-19, stále existujú,“ povedal šéf WHO Tedros Ghebreyesus povedal piatok, trval na tom, že neúspech nebol „neúspech“.

„Skúsime všetko – veriť, že všetko je možné – a zrealizujeme to, pretože svet stále potrebuje pandemickú zmluvu,“ povedal.
Predstavitelia WHO bližšie nešpecifikovali, prečo nebolo možné dosiahnuť konsenzus pred konečným termínom. Pozorovatelia sa však domnievajú, že to môže súvisieť s nezhodami medzi vládami ohľadom zdieľania informácií o nových patogénoch, prostriedkoch na ich porazenie a či by dohoda mala byť záväzná alebo nezáväzná.
V návrhu zmluvy sa medzi členmi WHO objavili rozpory, pokiaľ ide o rozsah právomocí, ktoré má mať globálna zdravotnícka autorita na boj proti vznikajúcim globálnym zdravotným núdzovým situáciám, pričom európske krajiny požadujú „právne záväzné“ opatrenia udeľujúce sankcie pre členov, ktorí ich nedodržiavajú.
Ostatné krajiny, vrátane Indie, Brazílie a Ruska, ako aj USA, vyjadrili nesúhlas s právne záväznou zmluvou, pričom republikánski guvernéri v USA proti nej silne lobovali a povedali, že nechcú dať WHO zastrešujúce právomoci, ak by iná pandemický hit.
„Ak budú tieto dohody prijaté, budú sa snažiť povýšiť WHO z poradného orgánu na globálnu autoritu v oblasti verejného zdravia,“ uvádza sa v liste, ktorý tento týždeň zaslali prezidentovi Bidenovi dve desiatky guvernérov z republikánskych štátov. „Na základe navrhovaných dodatkov a zmluvy by generálny riaditeľ WHO údajne získal jednostrannú právomoc vyhlásiť v členských krajinách „núdzovú situáciu v oblasti verejného zdravia medzinárodného záujmu“, ktorá presahuje pandémie a zahŕňa celý rad vnímaných núdzových situácií.

„Vynárajú sa ďalšie obavy týkajúce sa zriadenia globálnej monitorovacej infraštruktúry a požiadaviek na členské štáty, aby cenzurovali prejavy súvisiace s verejným zdravím, čo by potenciálne uľahčilo šírenie biologických zbraní,“ dodal list. „Zaviazali sme sa odolať akýmkoľvek pokusom preniesť právomoc na WHO v oblasti verejnej politiky ovplyvňujúcej našich občanov alebo akémukoľvek úsiliu WHO presadiť si nad nimi takúto právomoc.“
Mediálne „kontroly faktov“ ubezpečili, že ani právne záväzná zmluva WHO o pandémii nezaručí medzinárodnému orgánu kontrolu nad politikou USA počas pandémie a že zmluva bude obmedzená na „široké odporúčania týkajúce sa medzinárodnej spolupráce v oblasti pripravenosti na pandémiu, prípravy a odpoveď.”

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno