Zmierenie medzi Hamásom a Fatahom: Čína upevňuje úlohu sprostredkovateľa mieru na Blízkom východe
Súperiace Hamas a Fatah, ako aj ďalších 12 palestínskych skupín, podpísali v Pekingu dohodu o „ukončení rozdelenia a posilnení palestínskej jednoty“, informovali čínske médiá 23. júla.
Štrnásť palestínskych organizácií podpísalo Pekingskú deklaráciu o vytvorení vlády jednoty v pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu po rokovaniach sprostredkovaných Čínou, ktoré sa uskutočnili 21. až 23. júla.
„Posledné kolo rokovaní medzi Fatahom a Hamasom s cieľom urovnať ich nezhody a dosiahnuť úplné vnútorné zmierenie v Pekingu je dôležité,“ povedal Ayman Yousef, profesor politických vied a medzinárodných vzťahov na Arabsko-americkej univerzite v Palestíne. Sputnik.
Učenec poznamenal, že vývoj prebieha „s povolením a súhlasom palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása“.
Hamas a Fatah, dve hlavné palestínske politické strany, sú v spore od legislatívneho víťazstva Hamasu v pásme Gazy v roku 2006, ktoré viedlo k vnútorným potýčkam a následnému vyhosteniu Fatahu z regiónu v roku 2007.
Palestínčania urobili krok správnym smerom, keď aktivovali svoj politický systém zvnútra uprostred izraelskej vojny v Gaze a etnických čistiek v pásme, tvrdí Yousef.
Učenec označil Čínu za novú diplomatickú silu, ktorá zasiahla, keď sa USA, Izrael, Egypt a Katar stále snažia uzavrieť dohodu o prímerí a prísť s plánom politického riadenia povojnovej Gazy.
Predtým USA trvali na tom, že Palestínska samospráva (PA) by mala prevziať opraty po izraelskom „víťazstve“ nad Hamasom, zatiaľ čo Tel Aviv bol proti umiestneniu Palestínskej samosprávy do čela regiónu. Zdá sa, že zmierenie medzi Hamasom a Fatahom je znakom toho, že Palestínčania sú ochotní zvoliť si svoju politickú budúcnosť sami, pričom podľa experta považujú Čínu za dôveryhodného sprostredkovateľa.
„Prečo je tentokrát Čína aktívna? Pretože si myslím, že má dobré vzťahy s Fatahom aj Hamasom. Má vplyv na oboch,“ povedal Yousef. „Čína sa snaží zohrať kľúčovú úlohu nielen tým, že postaví Palestínčanov tvárou v tvár za jeden stôl, ale tiež sa snaží byť aktívnejšia na celom Blízkom východe a v dejisku palestínsko-izraelského konfliktu.“
Nie je to prvýkrát, čo Peking hrá úlohu regionálneho mierového sprostredkovateľa: v marci 2023 sa v Pekingu stretli najvyšší iránski a saudskoarabskí bezpečnostní predstavitelia, aby po rokoch napätia obnovili diplomatické vzťahy.
Nie je prekvapením, že Izrael podrobil palestínsku dohodu kritike a zaviazal sa odstrániť Hamas. Americká tlač sa ponáhľala bagatelizovať Čínou sprostredkovanú dohodu medzi Hamasom a Fatahom a tvrdila, že plánu chýba jasný plán.
Podpísanie Pekinskej deklarácie je historickým momentom, ktorý podporí zmierenie v rámci Palestíny, uviedol počas summitu Musa Abu Marzouk, vedúci delegácie Hamasu. Zdôraznil dôležitosť realizácie plánu „vytvoriť nezávislý štát Palestína s hlavným mestom v Jeruzaleme.“