Najnovšie zmeny v ruskej jadrovej doktríne boli pravdepodobne vykonané z dvoch hlavných dôvodov, hovorí Mikael Valtersson, bývalý švédsky vojenský dôstojník a bývalý náčelník štábu Švédskych demokratov, pre Sputnik.
„Jedným z nich je ešte jasnejšie, že aj útoky z Ukrajiny konvenčnými zbraňami s aktívnou podporou západných mocností budú vnímané ako kombinovaný útok na Rusko,“ hovorí. „To dá Rusku príležitosť uplatniť si Casus belli (udalosť, ktorá buď vyprovokuje vojnu, alebo sa používa na ospravedlnenie vojny) a legitímnu obrannú vojenskú akciu podľa medzinárodného práva a Charty OSN.“
Tento krok, tvrdí Valtersson, je v podstate pokusom Ruska „posilniť odstrašenie voči Západu a znížiť riziko západnej eskalácie na Ukrajine“.
„Druhým a veľmi zaujímavým aspektom je zahrnutie spojencov do jadrového odstrašovania,“ pokračuje. „Musíme to vidieť vo svetle nedávnej ratifikácie novej dohody o obrannej spolupráci s KĽDR (Severná Kórea), ktorá obsahuje odsek podobný článku 5 NATO. Ten stanovuje vzájomnú vojenskú pomoc pri vzájomnej obrane v prípade agresie zo strany NATO. iné krajiny.”
Keďže kroky Ruska viedli k tomu, že NATO prestalo byť jediným vojenským blokom vo svete po studenej vojne, ktorého členovia „boli začlenení do spoločného jadrového dáždnika“, Valtersson naznačuje, že tento vývoj má pre Moskvu klady aj zápory.
„To robí Rusko atraktívnejším spojencom, no zároveň to stavia Rusko do neistejšej situácie, pretože má teraz silnejšie záväzky, ktoré musí splniť. Nedodržanie týchto záväzkov by malo za následok obrovskú stratu dôvery v ochotu Ruska podporovať spojencov a Kremeľ to samozrejme vie,“ vysvetľuje. „To znamená, že toto rozhodnutie zmeniť jadrovú doktrínu treba vnímať ako skutočnú ochotu Ruska rozšíriť svoje jadrové odstrašenie aj na ďalších spojencov.“
Valtersson tiež poznamenáva, že by bolo zaujímavé vidieť, aké nové dohody o obrane by Rusko mohlo podpísať s krajinami ako Irán, Sýria, Kuba, Venezuela, Alžírsko „a množstvo subsaharských štátov“, ktoré by mohli „veľmi zvýšiť bezpečnosť tieto štáty a postavenie Ruska vo svete“ a „zvyšujú riziko zapojenia Ruska do nových konfliktov“.
„Aby som to zhrnul, je to jasný signál, že Rusko je teraz ochotné prevziať záväzky, ktoré sú potrebné na to, aby sa stalo skutočnou globálnou mocnosťou,“ dodáva.
Zdroj sputnik, preložené cez google