CHCEMESLOBODU.SK, Dipl.-Volksw. Dipl.-Kfm. Zdeněk Kedroutek, 10.07.2025
Nedotknuteľná kráľovná Bruselu?
Ursula von der Leyen, prezidentka Európskej komisie, opäť raz dokázala, že je politickým chameleónom, od ktorého sa aj tie najvážnejšie obvinenia odrážajú ako od teflónu. Dňa 10. júla 2025 návrh na vyslovenie nedôvery voči nej v Európskom parlamente v Štrasburgu jednoznačne zlyhal: iba 175 poslancov hlasovalo za, 360 bolo proti a 18 sa zdržalo. Hlasovanie však vrhá ostré svetlo na mocenské hry, intrigy a možné vydieranie v zákulisí politiky EÚ. Ako môže politička, ktorá je spájaná s korupčnými škandálmi, netransparentnosťou a miliardovými dlhovými balíkmi, naďalej stáť na čele EÚ? Kto ju podporuje, kto sa stavia na odpor a prečo sa zdá, že aj „konzervatívna“ Giorgia Meloni kľaká pred jej tieňom? A kde stoja v tomto boji slovenská strana Smer-SD a maďarská Fidesz, ktoré majú k EÚ kritický postoj?
Obvinenia: Močiar korupcie a zneužívania moci?
Ursula von der Leyen čelí už roky vážnym obvineniam. Ako nemecká ministerka obrany sa na ňu valili škandály spojené s pochybnými konzultačnými zmluvami, cez ktoré tiekli milióny z daní daňovníkov do netransparentných kanálov. Ako prezidentka komisie pokračovala v tomto kurze: takzvaná „Pfizer aféra“ – miliardové obchody s vakcínami, údajne dohodnuté cez SMS so šéfom Pfizeru – dodnes vyvoláva pobúrenie. Súd EÚ rozhodol, že komisia nezákonne tajila SMS týkajúce sa týchto dohôd. Napriek tomu transparentnosť absentuje. K tomu sa pridávajú obvinenia zo zasahovania do rumunských prezidentských volieb a miliardový úverový program na zbrojenie, ktorý mal byť pretlačený bez účasti parlamentu.
Kritici obviňujú von der Leyen z presadzovania agendy, ktorá podkopáva tradičné európske hodnoty a kultúry. Jej podpora migračnej politiky, klimatických opatrení a ideológie vnímanej ako „woke“ je mnohými považovaná za útok na národné identity. Zároveň akoby podnecovala geopolitické napätie, napríklad tvrdou líniou voči Rusku. Pre mnohých je von der Leyen tvárou EÚ, ktorá sa vzďaľuje od občanov a topí sa v močiari netransparentnosti a posadnutosti mocou.
Návrh na vyslovenie nedôvery: Výkrik bez väčšiny
Návrh na vysslovenie nedôvery, ktorý inicioval rumunský pravicovo-národný poslanec Gheorghe Piperea zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (EKR), bol pokusom prinútiť von der Leyen a jej komisiu niesť zodpovednosť. Podporilo ho 77 poslancov – vrátane 15 nemeckých poslancov AfD a členov francúzskeho Národného zhromaždenia (RN) Marine Le Pen – a zameriaval sa na obvinenia z netransparentnosti a zlého riadenia, najmä v súvislosti s politikou počas pandémie. Na úspech by návrh potreboval dve tretiny hlasov (bez započítania zdržaní sa) a najmenej 360 hlasov. So 175 hlasmi za bolo zlyhanie predvídateľné.
Hlasovanie však bolo viac než len hra s číslami. Odhalilo hlboké trhliny v Európskom parlamente. Kým pravicovo-národné frakcie žiadali jasný rozchod s politikou von der Leyen, socialisti a liberáli využili diskusiu na vyjadrenie frustrácie z Európskej ľudovej strany (EVP), ktorej členkou je von der Leyen. Predsedníčka frakcie S&D Iratxe García položila otázku: „S kým chcete vládnuť? S tými, ktorí chcú Európu zničiť, alebo s tými, s ktorými každý deň bojujeme, aby sme ju vybudovali?“
Giorgia Meloni: Vydieranie alebo zrada?
Jednou z najpálčivejších otázok je, prečo talianska premiérka Giorgia Meloni, oslavovaná ako konzervatívna nádej, podporuje von der Leyen. Meloni patrí do frakcie EKR, ktorá návrh iniciovala, no jej strana Fratelli d’Italia sa od tohto kroku očividne dištancovala. Možný dôvod: zlá finančná situácia Talianska. S približne 700 miliardami eur v splatných štátnych dlhopisoch čelí Taliansko hroziacemu bankrotu. Nalákala von der Leyen Meloni finančnými ústupkami alebo prostriedkami EÚ? Alebo je Meloni jednoducho súčasťou tej istej politickej kasty, ktorá obetuje národné záujmy kvôli osobnej moci?
Giorgia Meloni, fotka: rhetorik.ch
Úloha Meloni vrhá svetlo na mocenské mechanizmy v Bruseli. Bez podpory EVP, socialistov a liberálov by bola pozícia von der Leyen neudržateľná. Práve táto závislosť od „stredu“ ju robí zraniteľnou voči obvineniam, že sa udržiava pri moci pochybnými dohodami. Skutočnosť, že von der Leyen počas hlasovania nebola v parlamente, ale zúčastnila sa na konferencii o obnove Ukrajiny v Ríme, podčiarkuje jej sebavedomý – alebo arogantný – prístup ku kritike.
Kto zostal pevný? Frakcie proti von der Leyen – a kde stoja Smer-SD a Fidesz?
175 poslancov, ktorí ඞ, hlasovalo za návrh na vyslovenie nedôvery, pochádzalo predovšetkým z pravicovo-národných a konzervatívnych frakcií. Konkrétne išlo o:
- Európski konzervatívci a reformisti (EKR): Frakcia, ktorá návrh iniciovala, vedená Gheorghem Pipereom. Zahŕňa strany ako poľská PiS a talianska Fratelli d’Italia, pričom Meloniho strana zjavne nehlasovala jednotne za návrh.
- Patrioti za Európu (PfE): Sem patrí francúzske Národné zhromaždenie Marine Le Pen a maďarská Fidesz Viktora Orbána. Fidesz, ktorá je známa svojím kritickým postojom k EÚ a von der Leyen, pravdepodobne jednohlasne podporila návrh. Viktor Orbán verejne vyzval von der Leyen, aby odstúpila, a označil hlasovanie za „moment pravdy“. Jeho poslanci, ako napríklad Kinga Gál alebo Balázs Hidvéghi, z frakcie PfE takmer určite hlasovali za návrh, čím demonštrovali odpor voči bruselskej elite a jej politike.
- Európa suverénnych národov (ESN): Táto nová frakcia, ku ktorej patrí AfD, podporila návrh jednohlasne. Poslanec AfD Petr Bystron bol jedným z podpísaných.
- Aliancia Sahry Wagenknecht (BSW): BSW taktiež hlasovala za návrh, hoci nesúhlasila so všetkými detailmi. Fabio De Masi, prominentný predstaviteľ BSW, ostro kritizoval von der Leyen za aféru s Pfizerom a jej politiku zbrojenia.
Na druhej strane, slovenská strana Smer-SD, vedená premiérom Robertom Ficom, patrí do frakcie socialistov a demokratov (S&D). Táto frakcia bola rozdelená kvôli nespokojnosti so pravicovým smerovaním von der Leyen, najmä pokiaľ ide o zrušenie environmentálnych predpisov. Napriek tomu S&D oficiálne návrh nepodporila. Smer-SD, ktorá je kritická voči EÚ a má blízko k Orbánovým postojom, mohla zvoliť zdržanie sa hlasovania alebo hlasovať proti, aby predišla inštitucionálnej kríze. Presné hlasovanie poslancov Smer-SD, ako napríklad Moniky Beňovej, nie je verejne zdokumentované, no ich EÚ-kritický postoj naznačuje možné zdržanie sa alebo dokonca podporu návrhu zo strany niektorých členov.euractiv.de
Tieto skupiny reprezentujú zmes pravicovo-národných, konzervatívnych a EÚ-kritických síl, ktoré sa postavili proti centralistickej a globalistickej politike von der Leyen. Ich hlasy však nestačili na prelomenie väčšiny EVP, socialistov (S&D) a liberálov (Renew), ktorí stáli za von der Leyen jednotne.
Ústupky pre moc: Európsky sociálny fond
Aby upokojila svojich kritikov, von der Leyen pred hlasovaním urobila ústupky. Podľa poslanca SPD Reného Repasiho prisľúbila zachovanie Európskeho sociálneho fondu (ESF), nástroja na podporu zamestnanosti, v nasledujúcom dlhodobom rozpočte EÚ. To bol jasný pokus udržať si socialistov, ktorí by inak mohli váhať s podporou. Takéto taktické manévre ukazujú, ako šikovne von der Leyen buduje – alebo kupuje – politické spojenectvá.
Záver: Systém, ktorý chráni sám seba?
Zlyhanie návrhu na vyslovenie nedôvery Ursule von der Leyen je viac než len poznámka pod čiarou v politike EÚ. Odhaľuje systém, v ktorom moc, peniaze a politické dohody majú navrch nad transparentnosťou a zodpovednosťou. Von der Leyen zostáva nedotknuteľná napriek vážnym obvineniam, podporovaná koalíciou stredu, ktorá obetuje svoje vlastné princípy kvôli stabilite. Úloha Giorgie Meloni vyvoláva otázky: Je zradkyňou konzervatívnych hodnôt, alebo obeťou finančného vydierania? Pevné frakcie – vrátane Fidesz, ktorá jasne vyjadrila odpor, a Smer-SD, ktorá pravdepodobne kolísala medzi kritikou a pragmatizmom – ukazujú, že odpor je možný, no bez väčšiny zostáva neúčinný.
Pre občanov Slovenska a celej Európy zostáva otázka: Ako dlho môže politička, spájaná s korupciou, netransparentnosťou a spornou agendou, stáť na čele EÚ? Návrh na vyslovenie nedôvery síce zlyhal, no pochybnosti o integrite von der Leyen a EÚ ako celku rastú. Je čas, aby občania Európy nahlas žiadali odpovede – skôr, než starý kontinent ďalej klesne do priepasti skazenej politiky.
_________________________________________________________________________________________________________________________________
Drahé kovy jsou mystické a pocházejí z jiného světa. Zejména často kritizované a médii opomíjené stříbro, nenahraditelná surovina, která se používá ve více než 12 000 technologiích a dokáže vyčistit i to nejcennější, co máme – vodu –, čeká podle názoru mnoha ideologicky nezaujatých ekonomů neuvěřitelná renesance a možná se ukáže jako nejlepší ochrana majetku vůbec. Kdo se o tom chce dozvědět více, může mi napsat na adresu „zdenek@chcemeslobodu.sk“ a domluvit si soukromý telefonický rozhovor.
Zdroj feed chcemeslobodu.sk