3.6 C
Bratislava
nedeľa, 6 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Nemeckí tradiční politici, ktorí sa príliš vysporiadajú na to, aby sa vysporiadali s krízou migrantov

Politické strany hlavných prúdov v Nemecku nie sú ochotné prijať tvrdší postoj k migrantom, napriek všetkým problémom, ktoré sú údajne spôsobené nimi, zo strachu...
HomeNezaradenéŽivot neskorého iránskeho prezidenta Ebrahima Raisiho

Život neskorého iránskeho prezidenta Ebrahima Raisiho

Iránsky prezident Ebrahim Raisi zomrel, keď sa 19. mája v provincii Východný Azerbajdžan z nezistených príčin zrútil vrtuľník, ktorý ho prevážal. Mal 63 rokov.

Teherán v nedeľu oficiálne potvrdil úmrtie iránskeho prezidenta. Aké by mohli byť dôvody havárie a aká bola jeho úloha v iránskom politickom svete?
Ebrahim Raisi bol zvolený za prezidenta všeobecným hlasovaním v roku 2021 vo veku 61 rokov. Počas svojho mandátu Irán obnovil diplomatické vzťahy so Saudskou Arábiou – bez západného sprostredkovania. Krajina tiež výrazne zlepšila svoje vzťahy s Ruskom, dedolarizovala a rozšírila svoje ekonomické vzťahy s Moskvou a Pekingom. V neposlednom rade sa práve za Raisiho stal Irán plnohodnotným členom organizácie BRICS+.

Prezident pre stabilitu

Raisiho zvolenie do funkcie prezidenta sa stalo odrazom smädu spoločnosti po spoľahlivom a predvídateľnom vládnutí. Raisiho víťazstvo sa očakávalo: experti ho predpovedali už dávno pred voľbami. Takže, keď 62% percent voličov podporilo Raisiho, stalo sa to symbolickým hlasom za stabilitu. (Predchádzajúce dvoje prezidentské voľby vyhrali dvaja politici, ktorých kandidatúru ostrieľaní odborníci zamietli ako „okrajovú“.) Raisi sa po hlasovaní správal ako dôstojný konzervatívec, ktorý má sympatie k obyčajným ľuďom a pomáha im v ich ťažkej situácii – Raisiho práca v islamskom charitatívnom fonde jeho mena pomohla posilniť tento imidž.
Za Raisiho Irán prežil násilné nepokoje radikálnej opozície v rokoch 2022-2023. Výtržníci využili ako zámienku tragickú situáciu mladej ženy, ktorá zomrela v cele policajného zaistenia.
Raisi uznal a odsúdil smrť ženy z rúk aktivistov, no počas celého toho búrlivého obdobia neustále vyzýval ľudí, aby prejavili zdržanlivosť a použili legálne spôsoby na ventilovanie hnevu. To bolo dobre prijaté obyvateľstvom.

Od rebelujúcej mládeže k rýchlej kariére

Raisi sa narodil v rodine Raissi šiitského islamského duchovného v meste Mašhad (druhé najväčšie mesto v Iráne) 14. decembra 1960. Ako mladý muž bol zástancom islamskej revolúcie v rokoch 1978-79 a údajne sa zúčastnil študentskej rebélie.
Po absolvovaní islamskej školy v Qom a ukončení štúdia islamského práva na univerzite Shaheed Motahari sa Raisi venoval kariére v súdnom systéme krajiny, kde pôsobil ako zástupca prokurátora Teheránu od roku 1985 do roku 1989. Neskôr bol vymenovaný do funkcie prokurátora Teheránu.
V roku 1994 sa stal vedúcim Iránskej organizácie pre všeobecnú inšpekciu a túto funkciu zastával až do roku 2004, kedy bol vymenovaný za zástupcu hlavného sudcu Iránu. Od roku 2012 do roku 2021 zastával Raisi aj funkciu generálneho prokurátora Špeciálneho súdu pre duchovenstvo v krajine.

Prezidentské obdobie

V roku 2021 Raisi, ktorý zastupoval konzervatívcov Skupina Combatant Clergy Association, bol zvolený za prezidenta Iránskej islamskej republiky so ziskom približne 62 % hlasov.
Počas svojho prezidentovania Raisi obhajoval užšie vzťahy s Ruskom a Čínou a snažil sa napraviť vzťahy so Saudskou Arábiou ovládanou sunnitmi, čím obnovil diplomatické vzťahy s Rijádom. Irán pod jeho vedením posilnil svoju schopnosť chrániť svoje záujmy a suverenitu, vrátane svojich nástrojov nielen diplomacie, ale aj vojenskej sily.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno