6 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Tampa s Černákom zdolala Floridu, znížila stav série na 1:2

Sunrise 26. apríla (TASR) - Hokejisti Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom zvíťazili v treťom zápase štvrťfinále Východnej konferencie NHL na...

Jaroslav je pragmatický

HomeNezaradenéŽiadosti o nemecké pasy a dvojaké občianstvo stúpajú po reforme

Žiadosti o nemecké pasy a dvojaké občianstvo stúpajú po reforme

Berlín 31. júla (TASR) – Reforma zákona o občianstve v Nemecku zvýšila záujem cudzincov o nemecké pasy a záujem Nemcov o dvojaké občianstvo. Iba v Berlíne bolo počas júna podaných približne 4000 žiadostí, TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Berlínsky úrad od 27. júna do 21. júla zaznamenal viac ako 5000 žiadostí, čo je v priemere približne 200 denne. Nový zákon nadobudol účinnosť len 27. júna, no žiadosti sa začali zasielať vopred, keďže samotný proces je zvyčajne zdĺhavý. V Nemecku túto agendu riešia naturalizačné úrady v 16 spolkových krajinách.

Podľa spolkovej krajiny Sasko bola vlani vybavovacia lehota 18 mesiacov, v tomto roku sa vzhľadom na zvýšený objem žiadostí ešte predĺži.

Vládna reforma naturalizácie umožňuje ľuďom získať nemecké občianstvo a ponechať si aj to pôvodné. O občianstvo môžu požiadať aj ľudia, ktorí žijú v Nemecku päť rokov namiesto pôvodných osem, ak splnia aj ďalšie podmienky. Deti narodené v Nemecku zahraničným rodičom získajú občianstvo, ak má aspoň jeden z rodičov v krajine legálny pobyt po dobu piatich rokov, nie ôsmich.

Ak žiadatelia preukážu „osobité integračné úspechy“ prostredníctvom mimoriadne dobrých výsledkov v škole, v práci či v rámci občianskej angažovanosti, môžu byť naturalizovaní už po troch rokoch. Ponechať si pôvodné občianstvo bolo donedávna možné len v prípade osôb z členských štátov EÚ.

Ani Nemci už nepotrebujú osobitné povolenie úradov, aby si mohli uchovať nemecké občianstvo, ak by sa chceli stať občanmi inej krajiny.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno