Americký prezident Joe Biden 21. júla oznámil, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie. Oznámenie prišlo po tom, čo sa skončili demokratické primárne voľby, takže demokrati nemali žiadne slovo v nominantovi strany. Medzitým sú kandidáti tretích strán kameňovaní na každom kroku a médiá sa tvária, že je to normálne.
Americký volebný proces degradoval na ošúchanú škrupinu svojho bývalého ja, podopretý skôr hlúpymi, uhladenými a výbormi preverenými PR kampaňami než debatami. Počas minulého týždňa, keď boli lístky dvoch hlavných strán takmer hotové, sa médiá nedokážu prinútiť položiť podstatnú otázku jednej alebo druhej osobe, ktorá bude pravdepodobne sedieť v Bielom dome o menej ako šesť mesiacov.
“Moja otázka znie,“ Osobnosť YouTube a šampión WWE United States Logan Paul sa opýtal amerického prezidenta a republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, „Pre ostatných mladých ľudí v tejto krajine, ktorí sa chcú dostať vpred, pretože pre mnohých z nich sú teraz ťažké časy. Čo by ste povedali im, deťom, ktoré chcú ísť za svojou vlastnou verziou amerického sna a snažia sa dosiahnuť svoje najdivokejšie sny?
Trump odpovedal, že by ho mali voliť mladí ľudia.
Medzitým sa Harris posadila na netelevízny rozhovor s People, ktorý sa jej opýtal na jej vzťah s manželom, koľko spí a na jej obľúbenú prezývku („Momala“, ako sa ukázalo), ale nie na žiadne politické postoje k ekonomike. , imigrácia, Ukrajina či Gaza.
Dokonca aj Paul a jeho „Impaulsive“ spolumoderátor Mike Majlak mali dobrý rozum opýtať sa Trumpa na tieto témy, aj keď ho na ne nevyzývali.
To je to, čo prechádza na kontrolu v americkej politike. Horšie je, že strana úradujúceho prezidenta takmer odmietla uskutočniť primárky. Potom Biden náhle odstúpil z kampane po týždňoch odmietania a jeho viceprezident bol pomazaný novým kandidátom bez toho, aby získal jediný hlas. Novinár Seymour Hersh, ocenený Pulitzerovou cenou, v sobotu informoval, že viceprezidentka Kamala Harrisová a bývalý prezident Barack Obama pohrozili uplatnením 25. dodatku a prinútia Bidena odísť z úradu, ak nezanechá svoju kampaň za znovuzvolenie.
“Páni kapitálu sa rozhodli, že musí ísť, a v skutočnosti dali celkom jasne najavo, že musí ísť, pretože povedali, že nielenže prestanú prispievať na jeho kampaň, ale povedali DNC, aby sa zbavili Joea Bidena alebo dona. neočakávam žiadnu finančnú podporu pre žiadneho demokratického kandidáta,“ argumentoval politický aktivista a nominant Strany zelených na viceprezidenta z roku 2016 Ajamu Sibeko Baraka o politickom neúspechu Sputniku. „Toto je jasné elitné vydieranie.“
„Takže toto bol v skutočnosti prevrat. Puč zo strany darcov a my sa s tým musíme vysporiadať týmto spôsobom, pretože odhaľuje skutočnú povahu tohto antidemokratického procesu, ktorý v tejto krajine máme. Takže ľudia (ktorí) sú oddaní demokracii, (ktorí) by chceli vidieť niečo, čo sa demokracii približuje. Nemôžete naďalej podporovať tieto dve antidemokratické strany. To je veľmi dôležitý bod,“ dodal.
Aby sa podporilo vnímanie podpory, kampaň Harris hostila sériu hovorov Zoom, bizarne segregovaných podľa rasy a pohlavia. Ako prví prišli Black Men for Harris, potom Black Women for Harris. Potom Biele ženy pre Harrisa a nakoniec White Dudes pre Harrisa.
“Je to trochu hlúpe volanie Zoom,“ povedal Baraka. „Ale odráža to druh politiky redukcie identity, ktorú máme v tejto krajine.“
„Chcem povedať, prečo ľudia podporujú Harrisa? Na základe čoho? Aké zásady? Žiadna vážna politická diskusia sa nekoná. Toto je len veľmi úhľadný PR proces, ktorý bol opäť vytvorený tými istými prvkami, ktoré sa zbavili Joea Bidena.“
Na druhej strane uličky boli veci len o niečo demokratickejšie. Republikáni skutočne viedli debaty, hoci jediný kandidát, na ktorom niekomu skutočne záležalo, sa nezúčastnil. V zdravej demokracii by sa Trumpovo odmietnutie čeliť Ronovi DeSantisovi a Nikki Haleyovej a ostatným považovalo za prejav arogancie – ak nie strachu – v zdravej demokracii. Zdá sa, že tento rok to bolo málokomu jedno.
Keď tou najdemokratickejšou vecou, ktorú môžete povedať o systéme dvoch strán, je, že jeden z kandidátov strany dostal skutočné hlasy v primárkach, a to je strana, ktorá je obviňovaná zo snahy skoncovať s demokraciou, je jasné, že veci zmizli. koľajnice.
Ako tvrdila Demokratická strana na súde po tom, čo bola zažalovaná za údajné zmanipulovanie primárok v roku 2016 v prospech Hillary Clintonovej, systém dvoch strán nie je technicky súčasťou vlády a môže si svoj primárny proces slobodne viesť, ako sa im zachce, dokonca aj pri výbere kandidát, za ktorého nikto nehlasoval, ako to urobili s Harrisom.
Ale v médiách a dokonca aj v niektorých triedach sa americký systém politiky často opisuje ako systém dvoch strán a tieto dve strany sa starajú o to, aby to tak zostalo.
V roku 1992 kandidát Reformnej strany Ross Perot viedol v prieskumoch verejnej mienky Billa Clintona aj Georgea HW Busha po silnej diskusii. Jeho kampaň stroskotala po tom, čo v lete nevysvetliteľne vypadol, kým sa tesne pred voľbami opäť vrátil. Perot tvrdil, že ho republikánska strana vydierala upravenými fotografiami jeho dcéry, ale obvinenie nebolo nikdy vážne vyšetrené. Blízky hovor však obe strany vystrašil natoľko, že pracovali na tom, aby sa to už nikdy nezopakovalo.
Po kampani v roku 1992 Komisia pre prezidentské debaty, ktorá vychvaľuje svoju „obojstrannosť“, pretože je obsadený republikánmi a demokratmi, zvýšila požiadavky na kandidátov tretích strán, čím sa zvýšil počet národných prieskumov, ktoré kandidát potrebuje, aby sa kvalifikoval, z 5 % na 15 %.
To, že Perot nedosiahol 15 %, kým sa neobjavil na diskusnom pódiu s Clintonom a Bushom, sa nestratilo ani v kampani Perota, ktorá v roku 1996 spustila sériu reklám odsudzujúcich rozhodnutie bezvýsledne. V 90. rokoch a začiatkom 21. storočia bolo pre kandidáta prakticky nemožné dosiahnuť tieto čísla bez pomoci médií.
Ako internet rástol a prekonal v dôležitosti tradičné médiá, začalo sa to meniť. Na začiatku tohto volebného cyklu to vyzeralo tak, že nezávislý kandidát Robert F. Kennedy Jr by sa mohol priblížiť k dosiahnutiu 15 % potrebných na získanie miesta v diskusii. Možno nie náhodou obe strany úplne zrušili komisiu na diskusiu a spojili sa s médiami, aby navrhli nový súbor požiadaviek, ktoré Kennedy a ďalší alternatívni kandidáti nemali šancu dosiahnuť.
“To bol subjekt, ktorý mal riadiť debatný proces pre kandidátov, pre strany. Bol to však proces, na ktorom sa mohli zúčastniť aj tretie strany, hoci to bol náročný proces,“ vysvetlil Baraka. “Ale rozhodli sa, že nebudú mať žiadnu možnosť účasti tretích strán. A tak tento proces opustili a vytvorili si vzťah medzi stranami a spravodajskými médiami, a (tak to je) tiež odráža antidemokratický charakter.“
Začiatkom tohto mesiaca Sputnik informoval, že americké ministerstvo financií zastavilo finančné prostriedky pridelené FEC na kampaň pre kandidátku Strany zelených Jill Steinovú po tom, čo kampaň dosiahla požadované míľniky.
„Toto je opäť ďalší odraz chudoby politiky v tejto krajine,“ povedal Baraka a poznamenal, že demokrati žalujú, aby v mnohých štátoch dostali zelených kandidátov z volieb.
V marci New York Times informovali, že demokrati pripravovali „agresívny boj“ proti „hrozbám tretích strán“, pričom napísali, že „(c)konvenčná múdrosť v Demokratickej strane je teraz taká, že každý hlas, ktorý nehlasuje za pána Bidena, prináša prospech pánovi. Trumpa a existujú obavy, že ak ľuďom dáme na hlasovacom lístku viac možností, je pravdepodobnejšie, že ublíži pánovi Bidenovi.“
Teraz to zrejme musí byť tak, že každý hlas, ktorý nie je za Harrisa, je v prospech Trumpa a nikto mimo vedenia DNC do toho nemal žiadne slovo.
„Toto všetko sú príklady toho, prečo sa v tejto krajine musí bojovať, aby sme nanovo definovali, čo je skutočná demokracia, a aby boli ľudia pripravení bojovať za ňu a neprepadli tejto apelácii na menšie z dvoch ziel, ktoré je zaostalé, reakčné a proti. -demokratické a hlboko nebezpečné,“ uzavrel Baraka.
Zdroj sputnik, preložené cez google