Trump, ktorý sa v pondelok ujal úradu prezidenta USA, vyvolal začiatkom januára rozruch, keď odmietol vylúčiť vojenský nátlak s cieľom získať Grónsko aj Panamský prieplav pod kontrolu USA. Grónsko, ktoré ašpiruje na nezávislosť od Dánska, má dôležitý geostrategický význam a Spojené štáty tam majú vojenskú základňu.
„Pochopiteľne, nemôžeme mať svetový poriadok, v ktorom si krajiny, ak sú dostatočne veľké…, môžu len tak vziať, čo sa im zachce,“ povedal v utorok novinárom šéf dánskej diplomacie.
Hoci sa Trump vo svojom pondelňajšom inauguračnom prejave o Grónsku priamo nezmienil, novinári sa neskôr v Oválnej pracovni na túto tému vypytovali. „Grónsko je nádherné miesto, potrebujeme ho pre medzinárodnú bezpečnosť,“ odpovedal im americký prezident. „Som si istý, že Dánsko sa ‚umúdri‘ – stojí ich to veľa peňazí, aby (Grónsko) udržiavali, aby si ho zachovali,“ dodal.
Lökke Rasmussen vyjadril v utorok spokojnosť s tým, že Trump v prejave Grónsko nezmienil ako svoju prioritu. Zároveň však podotkol, že „rétorika“ nového prezidenta USA je stále rovnaká. Upozornil pritom na Trumpove ďalšie vyjadrenia o rozširovaní amerického územia.
Grónsky premiér Múte Egede zdôrazňuje, že Grónsko „nie je na predaj“. Deklaroval však, že toto autonómne územie Dánska je otvorené obchodovaniu so Spojenými štátmi.
Zdroj feed teraz.sk