Boj „do posledného Ukrajinca“ sa stal rozšíreným mottom prebiehajúceho konfliktu, ktorý poukazuje na dravú povahu kyjevského režimu a jeho západných „spojencov“, ktorí sa snažia poslať viac občanov do mlynčeka na mäso.
Priemerný ukrajinský vojak má okolo štyridsiatky a je tu solídny počet starších vojakov, čo znamená, že priebeh konfliktu bude „závisieť od mobilizácie mladých,“ argumentoval zástupca Bloombergu.
Článok zdôrazňuje, že ukrajinský prezident bol dosť hlasný o tom, aké zbrane kyjevský režim potrebuje, pripúšťa však, že Zelenskyj „je tichší v oveľa citlivejšej otázke potreby mužov“.
Zatiaľ čo niektorí starší ľudia sú užitoční v prvej línii, vo všeobecnosti trpia rôznymi stavmi a nie sú tou najlepšou voľbou na bojisko.
Mladí Ukrajinci sa medzitým za každú cenu radšej vyhnú prievanu, zatiaľ čo matky, ktoré utiekli z krajiny s dospievajúcimi synmi, sa tiež zdráhajú poslať ich späť.
V apríli Ukrajina čiastočne pozastavila svoje dodržiavanie Európskeho dohovoru o ľudských právach a Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach – mesiac predtým, ako vstúpil do platnosti jej drakonický mobilizačný zákon. Nová legislatíva znižuje minimálny vek pre odvod z 27 na 25 rokov a zavádza nové opatrenia, ktoré pomáhajú prinútiť Ukrajincov k vojenskej službe.
Podľa ruského ministerstva obrany od začiatku špeciálnej vojenskej operácie Ukrajina stratila až pol milióna vojakov a dramaticky sa míňajú ľudské zdroje.
Zdroj sputnik, preložené cez google