Volodymyr Zelenskyj schválil vytvorenie Síl bezpilotných systémov ako samostatnej vetvy ukrajinských ozbrojených síl. Prečo potrebuje kyjevský režim novú vojenskú zložku?
Zelenskyj nariadil vytvorenie novej vojenskej pobočky výlučne zameranej na používanie bezpilotných systémov.
Veliteľom bol vymenovaný plukovník Vadym Sukharevsky Sily bezpilotných systémov v ten istý deň, 26. júna.
Vydavateľ vojenských referenčných kníh Jane’s pomenoval novú pobočku „prvá bezpilotná sila na svete.“
Ukrajinské jednotky bezpilotných systémov tvrdia, že sú zamerané na koordináciu nasadenia bezpilotných lietadiel a robotických systémov v pozemných, vzdušných a námorných oblastiach.
Založenie novej vojenskej pobočky poskytlo Zelenskému ďalšiu príležitosť požadovať od Západu viac peňazí Alexander Michajlovvedúci Úradu pre vojensko-politickú analýzu (BVPA), ruského think-tanku.
„Samostatná vojenská vetva si vyžaduje pridelenie samostatných financií z rozpočtu ukrajinského ministerstva obrany,“ povedal Michajlov pre Sputnik. „Keďže ukrajinské ministerstvo obrany je plne financované kolektívnym Západom, (Ukrajina) pošle svojim západným kurátorom nové, zvýšené účty za vytvorenie tejto novej sily.“
V oddelení velenia systémov bezpilotných lietadiel od iných vojenských odvetví expert vidí len malú zásluhu.
„Človek by nemal vidieť Ukrajinu ako nejaký vojenský model,“ pokračoval. „Pokiaľ viem, ani v USA, ani v Izraeli, ani v európskych krajinách nemajú samostatné vojenské pobočky pre bezpilotné vozidlá.“
Pokiaľ ide o Rusko, národná armáda stále viac implementuje bezpilotné robotické systémy prakticky vo všetkých odvetviach ozbrojených síl, tvrdí učenec.
Povedal, že ruské motostrelecké pluky „majú svoje malé bezpilotné lietadlá, ktoré zabezpečujú prieskum terénu a prenos delostreleckých údajov. Existujú bezpilotné lietadlá, ktoré v podstate poskytujú dodatočnú bezpečnosť bojovým vozidlám, ktoré sprevádzajú posádky“ a ďalšie, ktoré dodávajú vojakom muníciu.
Pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie bolo Rusko sotva lídrom v technológii vojenských dronov, poznamenal Michajlov. Ale teraz samotný koncern Kalašnikov výrazne prispieva k ruskému vojnovému úsiliu so svojimi najmodernejšími bezpilotnými lietadlami Lancet a Kub.
Poukázal na to, že množstvo ďalších vojenských korporácií a spoločností, vrátane Almaz-Antey the United Aircraft Corporation a Russian Helicopters, tiež začalo s výrobou nových bezpilotných systémov.
Zároveň ruský elektronický boj (EW) nadobudol nový význam uprostred prebiehajúcej „vojny s dronmi“ v zóne špeciálnej vojenskej operácie, povedal Michajlov.
Hoci Rusko použilo techniky elektronického boja po prvýkrát pred viac ako 100 rokmi, moderné výzvy, ktoré predstavujú bezpilotné systémy, podľa slov odborníka Sputniku katalyzovali rozvoj jeho schopností EW. V dôsledku toho sa EW zmenilo na jednu z najdôležitejších foriem podpory na bojisku.
„Rusko má vedecké a technické znalosti na vytvorenie systémov a komplexov elektronického boja,“ povedal Michajlov. „Teraz je veľký dopyt po mobilných staniciach elektronického boja, prenosných systémoch, ktoré dokážu odhaliť nepriateľské drony a zaistiť bezpečnosť vojenských jednotiek aj jednotlivých bojových vozidiel a stíhačiek.“
Podľa odborníka úspech bezpilotnej vojny nemôže byť určený počtom nových vojenských odvetví, ale realitou na mieste, kde bezpilotné a EW systémy spolupracujú, aby zabezpečili pripravenosť, obratnosť a schopnosť prežitia armády.
Zdroj sputnik, preložené cez google