Jeden analytik vykreslil udalosť ako akt zúfalstva zo strany bojujúceho vodcu, keď Ukrajina znáša následky neúspešnej zahraničnej politiky Západu.
„Bezpečnosť krajiny by sa nemala presadzovať na úkor iných,“ čítalo sa vyhlásenie čínskej vlády minulý rok o prebiehajúcom konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom. „Bezpečnosť regiónu by sa nemala dosiahnuť posilňovaním alebo rozširovaním vojenských blokov. Legitímne bezpečnostné záujmy a obavy všetkých krajín sa musia brať vážne a musia sa náležite riešiť.
Dokument, ktorý naliehal na globálne mocnosti, aby sa vzdali a „Mentalita studenej vojny“ nespomenul NATO podľa mena, ale jeho kritika stabilného pochodu západnej aliancie na východ bola nezameniteľná.
Teraz, keď je jasné, že konečné zlyhanie zástupnej vojny Spojených štátov proti Rusku je jasné, Západ znáša následky svojho desaťročia trvajúceho ignorovania ruskej bezpečnosti a záujmov, tvrdí bývalý hlavný analytik bezpečnostnej politiky ministerstva obrany USA Michael Maloof. Expert diskutoval o tejto otázke a Zelenského takzvanom „mierovom summite“, ktorý je naplánovaný na koniec tohto mesiaca Program Sputnik The Final Countdown pondelok.
„Čína určite oznámila, že to ani nepríde,“ povedal o udalosti autor. „Rusko nebolo ani pozvané… Všetko, čo je pre mňa, je rally, PR trik od Zelenského na získanie podpory. Toto nie je diplomacia.“
„Diplomacia nastáva, keď si dve protiľahlé strany sadnú za jeden stôl a niečo vymyslia, vypracujú kompromis,“ tvrdil. „To mali. Toto všetko sa ignoruje.“
Zelenskyj zverejnil minulý týždeň úhľadne vyrobené video, v ktorom vyzýva prezidenta USA a Číny Si Ťin-pchinga, aby sa zúčastnili na údajných mierových rokovaniach, ktoré sa majú konať v luxusnom rezorte vo Švajčiarsku. Zelenskyj teraz obviňuje Čínu z podpory Ruska a pokusu „podkopať“ stretnutie, ozvenou nedávnych útokov od amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena.
Rôzni pozorovatelia kritizovali podujatie za to, že nezahŕňalo predstaviteľov Ruska. Ukrajinským predstaviteľom je zo zákona bránené zapojiť sa do rozhovorov s krajinou na základe ediktu Zelenského z konca roku 2022, ktorý zakazuje rokovania s Ruskom.
„To, čo sa ignoruje, sú základné príčiny. Bola dohoda a bola podpísaná,“ povedal Maloof o široko hlásených rozhovoroch medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré sa uskutočnili počas prvých mesiacov ruskej špeciálnej vojenskej operácie. „Bolo to len pod tlakom Spojeného kráľovstva a USA, aby to Zelenského neimplementoval. A pre Putinovu špeciálnu vojenskú operáciu existoval dôvod, pretože Ukrajina sa vyhrážala vstupom do NATO a on to nemohol mať.
„Ignorovalo sa šesť existujúcich dohôd o nedeliteľnosti. To znamenalo, že nevyzbrojujete Západ na úkor Východu. Všetci boli roztrhaní Západom prostredníctvom rozšírenia NATO… Všetko toto bolo ignorované.“
Analytik tvrdil, že navrhovaný summit je zúfalým pokusom získať medzinárodnú podporu, keďže správy naznačujú, že napäté ukrajinské ozbrojené sily sa blížia ku kolapsu. Pokračujúca podpora zo strany Spojených štátov bola tiež spochybňovaná, keďže prieskumy verejnej mienky odhaľujú, že americká verejnosť je čoraz viac proti posielaniu ďalšej pomoci Kyjevu.
Maloof poznamenal, že Zelenskému bude pravdepodobne odmietnutá audiencia pred spoločným zasadnutím amerického Kongresu, keďže zákonodarcovia na oboch stranách uličky teraz spochybňujú americkú účasť v zástupnom konflikte.
„Je na hranici svojich možností,“ tvrdil expert. „Vie, že skončil. Vie, že vojna sa v podstate skončila, a snaží sa rozbehnúť veci typu popularity a ľudia to nekupujú… Rusko znova a znova tvrdilo, že sú pripravení sadnúť si s Ukrajincami, aby niečo vymysleli. A Zelenskyj povedal, že to neurobí.“
„Nikdy som nevidel nič, čo by urobil Zelenskyj, ako logické,“ dodal. „Toto je komik, ktorý sa zrazu dostane do funkcie prezidenta svojej krajiny pod prísľubom, že nepôjde do vojny s Ruskom. A pozri, kde je teraz.“
„Tento klaun sa práve stal absolútne autoritárskym,“ povedal Maloof o de facto vodcovi, ktorý bol silne kritizovaný za zatváranie nezávislých médií a zákaz opozičných strán. „Vzoprel sa každému aspektu toho, prečo sme tam vôbec.“ ‚Och, snažíme sa brániť demokraciu a všetky tieto veci.‘ To je úplný nezmysel, najmä vzhľadom na to, ako táto súčasná vláda vznikla v roku 2014 prevratom legitímnej vlády – a my sme ju podporili. Podporili sme to a v podstate sme to iniciovali.“
Analytik tvrdil, že USA a Spojené kráľovstvo „nemajú na vine nikoho okrem nás“ z podnecovania vojenského konfliktu, ktorý viedol k smrti stoviek tisíc Ukrajincov.
Maloof objasnil, že násilie sa nezačalo, keď sa začala ruská špeciálna vojenská operácia, ale v roku 2014, keď ukrajinská vláda zaútočila na etnických ruských separatistov vo východných regiónoch krajiny. O konflikte na Donbase, vrátane udalostí ako smrteľný útok na odborárov v Odese, sa na Západe diskutovalo len zriedka.
„Väčšina Američanov si neuvedomuje, že ostreľovanie Východu prebieha už deväť rokov a západné médiá o tom nikdy neinformovali,“ povedal. „A nakoniec požiadali o ruskú pomoc, a to je to, čo viedlo k tomu, kde sa to stalo.“
„Putin varoval pred rozširovaním NATO, pred tým, ako to prekračuje červenú čiaru,“ pokračoval. „A ešte v decembri 2021 posielal ministerstvu zahraničia memorandá, v ktorých načrtol svoje obavy. A boli ignorovaní… Prehovorili ruských diplomatov. Naozaj im to vadilo. A neobviňujem ich, pretože sa považujú za rovnocennú moc.“
„Pozrite, majú viac jadrových zbraní ako my, preboha.“ Majú hypersonické zbrane, ktoré my ani nemáme. Napriek tomu s nimi zaobchádzame ako s veľmocou druhej kategórie. A to im naozaj vadilo. Nerešpektovali sme ich. A to je to, čo v diplomacii potrebujete, je rešpekt.“
Zdroj sputnik, preložené cez google