Ukrajina oznámila úspešné testovanie záhadnej novej balistickej strely. Sputnik požiadal skúseného ruského vojenského pozorovateľa a raketového experta, aby sa k vývoju vyjadril.
Volodymyr Zelenskyj v utorok dráždil médiá v Kyjeve, keď prezradil, že Ukrajina otestovala svoju vôbec prvú balistickú strelu.
Zelenskij bližšie nešpecifikoval povahu ani vlastnosti novej zbrane, čo vyvolalo špekulácie, že „novou“ raketou mohla byť Hrim-2 (rusky „Grom-2“, dosl. „Thunder-2“), perspektívny taktický raketový systém. oznámené v roku 2014 a ktoré získalo finančnú podporu od kupca zo Stredného východu, ale predpokladalo sa, že bol zrušený po tom, čo USA schválili predaj svojich vlastných rakiet svojim blízkovýchodným spojencom.
„Zelensky hovorí veľa vecí,“ Vasilij Dandykinskúsený ruský vojenský analytik, raketový expert a bývalý kapitán námorníctva 1. povedal Sputniknevylučujúc, že Zelenského nové raketové tvrdenia sú len „propagandou“, ktorá má povzbudiť podporovateľov Kyjeva.
Dandykin poukázal na to, že keď sa vrátime do sovietskych čias, vývoj taktických balistických rakiet bol ponechaný na konštrukčné kancelárie v Rusku, pričom sovietska Ukrajina sa zamerala na ICBM, vesmírne rakety, protilietadlové rakety atď. desaťročia.
Analytik nevylučuje, že Zelenského „nová“ strela by mohla byť v skutočnosti vylepšená Tochka-U – „seriózny“ dizajn sovietskej taktickej strely s dostrelom 120 km a vysoko deštruktívnou 420 kg hlavicou.
Systém 9K79 Točka-U SRBM zo sovietskej éry, v súčasnosti nosný prvok raketových systémov ukrajinskej armády.
Prípadne, navrhol Dandykin, by mohlo ísť o vylepšenie Dobre – sovietska divadelná balistická raketa s dosahom 400 km, ktorú zo sovietskych zásob zlikvidoval koncom 80. rokov Michail Gorbačov krátkozrakým gestom dobrej vôle voči Washingtonu.
Oka vlastnili traja spojenci ZSSR vo východnej Európe vrátane Bulharska a Dandykin nevylučuje, že Sofia mohla preniesť raketovú technológiu do Kyjeva ako vojenskú pomoc.
Je tiež možné, že ukrajinskí obranní inžinieri sa môžu pokúsiť obnoviť ruskú raketu Iskander na základe toho, čo z nej zostane po použití.
“ Ale aj toto je otázka. Ide o dosť dlhodobý proces aj v čase mieru. Nezabúdajme však, že na rozdiel od Ruska, ktoré má okrem špeciálnej vojenskej operácie mnoho iných starostí, všetky snahy Ukrajiny sú zamerané na boj proti nám, na naše zničenie,“ povedal Dandykin.
Nech je to akokoľvek, Zelenského neustále požiadavky na zbrane NATO s dlhým doletom – Taurus z Nemecka, ATACMS z USA atď., poukazujú na obmedzenia v kyjevskom vlastnom obrannom sektore, najmä počas pravidelných ruských úderov na obranné podniky Ukrajiny, ale aj kvôli nákladom. a súvisiace pokročilé technológie, zdôraznil Dandykin.
„Myslím si, že veľkovýroba (na Ukrajine) je nemožná, pretože je veľmi drahá, veľmi technologicky náročná a neverím, že majú také možnosti, nemajú výrobné kapacity. Nie každý si to môže dovoliť – aj vyspelejšie a bohatšie krajiny. Američania sú napríklad šantiaci, no ani im nie vždy všetko vyjde. Takže toto je veľmi vážna vec,“ poznamenal pozorovateľ.
Skúsenosti Ukrajiny s Neptún podzvuková protilodná riadená strela, ktorá tiež vychádza zo sovietskej konštrukcie – tzv Kh-35dokonale ukazuje obmedzenia obranného sektora krajiny, pričom sa odhaduje, že ročne sa „v najlepšom prípade“ vyprodukuje 10-15 Neptúnov a „používajú sa len zriedka,“ povedal Dandykin.
Akékoľvek rakety sa Ukrajine podarí vyrobiť, ruská protivzdušná obrana bude pripravená ich zachytiť, verí Dandykin. „Zachytávame Tochka-U… Naša protivzdušná obrana, ako pripúšťajú aj obyvatelia Západu, je najlepšia na svete vo všetkých oblastiach, od komplexov krátkeho až po dlhé dolety,“ povedal.
Zdroj sputnik, preložené cez google