Categories: Slovensko

Zdravotníctvo bude vyžadovať väčší podiel ekonomických zdrojov

Bratislava 1. januára (TASR) – Tlak na slovenské zdravotníctvo sa bude pre demografické zmeny v najbližších rokoch zvyšovať. Vyžadovať si bude stále väčší podiel ekonomických zdrojov. Upozornil na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) v publikácii Drahá budúcnosť zdravia.

„Súčasný zdravotný systém na Slovensku do istej miery vytvára dojem, že zdravotná starostlivosť je zadarmo. Avšak prudký nárast dopytu po zdravotnej starostlivosti v spojení s nezodpovedným hospodárením (niekoľkých) predchádzajúcich vládnych garnitúr prakticky zaručuje, že vplyv demografickej zmeny na zdravotníctvo nakoniec na svojich peňaženkách pocítime,“ skonštatoval autor publikácie Matej Bárta.

Nie je podľa neho možné do zdravotníctva donekonečna pumpovať dodatočné milióny až miliardy eur z rôznych rezerv, plánov obnovy a štátneho dlhu. Upozornil na to, že zdravotníctvo si bude vyžadovať stále väčší podiel ekonomických zdrojov. „Zásadnou otázkou je pôvod nových zdrojov,“ podotkol. Tie môžu byť verejné alebo súkromné.

V prípade verejných zdrojov bude podľa analytika nutné buď zásadne zmeniť štruktúru priorít vo verejnom rozpočte, alebo radikálne zvýšiť dane a odvody. „V prvom prípade by to znamenalo vykonať značné škrty najmä pri plošných sociálnych výdavkoch. V druhom prípade by to znamenalo zvýšenie už tak značného daňovo-odvodového zaťaženia, najmä práce. Aj vzhľadom k zlému stavu verejných financií je rýchlejší rast toku verejných zdrojov do zdravotníctva v najbližších rokoch veľmi otázny,“ poznamenal.

Bárta ozrejmil, že pri súkromných zdrojoch by išlo o kombináciu väčšej spoluúčasti pacientov, pripoistenia a prítoku súkromného kapitálu. Zmeny by však podľa neho boli náročné. „Téma spoluúčasti je politicky citlivá. Funkčný trh s pripoistením vyžaduje legislatívne zmeny. Súkromný kapitál nepríde do prostredia vysokej neistoty a politického rizika,“ povedal. Jedným z krokov na jeho prilákanie by podľa neho malo byť rozdelenie a odpredaj štátnej zdravotnej poisťovne. „Nielenže by tento krok do štátnej kasy priniesol nezanedbateľné finančné zdroje, ale do sektora zdravotníctva by vniesol aj viac konkurencie a stability,“ dodal.

V nasledujúcich rokoch bude podľa neho Slovensko a ďalšie európske štáty čeliť rastúcim výdavkom na zdravotníctvo. „Bez ohľadu na politickú vôľu tak budeme v nasledujúcich rokoch svedkami viacerých zmien v zdravotníctve,“ uzavrel.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

EÚ pokračovala v princípe predtým očakávanej žily v EÚ reagovala na UKR …

📝EÚ pokračovala v princípe📝Zdá sa, že jeV celkom očakávanej žile v EÚ reagovali na ukrajinské…

1 minúta ago

Putin tvrdí, že hlavným cieľom ruských námorných cvičení je školenie odpudzujúcich morských útokov

St.petersburg (Sputnik) - Hlavným cieľom Júlového búrkového cvičenia ruského námorníctva je precvičiť odpudzovanie útokov z…

4 minúty ago

Slovenky v tímovej súťaži skeetu získali bronz

Chateauroux 27. júna (TASR) - Slovenské strelkyne získali na ME v brokových zbraniach vo francúzskom…

10 minút ago

Voľby do českého parlamentu by vyhralo hnutie ANO s 32,9 %

Praha 27. júla (TASR) - Víťazom českých parlamentných volieb by sa stalo hnutie ANO so…

16 minút ago

V druhom štvrťroku 2025 sa byty prenajímali v priemere za 727 eur

Bratislava 27. júla (TASR) - Priemerná cena mesačného nájomného za byt na Slovensku sa v…

22 minút ago

Albanese:Izrael porušuje medzinárodné právo, Palestínsky štát neuznáme

Sydney 27. júla (TASR) - Austrálsky premiér Anthony Albanese v nedeľu vyhlásil, že Izrael „celkom…

28 minút ago