„Je vidieť, že mladí ľudia nechcú sedieť len za počítačmi, ale chcú naozaj tvoriť a pracovať v oblasti kreatívneho priemyslu a robiť takéto výrobky, aj keď v iných oblastiach záujem upadá, v tých výtvarných odboroch,“ poznamenal Michálik.
Dlhodobo podľa jeho slov evidujú veľký záujem o odbor zlatníctvo aj v prípade celoživotného vzdelávania dospelých. „My sme schopní prijať každoročne do kurzu zlatníctva maximálne 15 ľudí a už dnes viem, že máme tento kurz naplnený minimálne na dva tri roky dopredu,“ podotkol Michálik.
Ako doplnil, SŠUP má viac ako 120-ročnú tradíciu a hlási sa k odkazu bývalej učňovky známeho závodu Sandrik. V súčasnosti má škola približne 105 žiakov. „Momentálne sme asi jedna z posledných škôl na Slovensku, ktorá má v portfóliu umelecko-remeselné odbory ako kováčstvo, zlatníctvo a rytectvo, ktoré sa v tejto forme už nikde inde na Slovensku študovať nedajú,“ uviedol riaditeľ.
Školu a jej odbory podporila nedávno aj vláda SR, ktorá jej na úpravu starých priestorov učební a zabezpečenie materiálno – technického vybavenia vyčlenila 15.000 eur. Podľa Michálika za tieto prostriedky nakúpia vybavenie pre zlatníkov, ako rôzne valcovačky a ručné náradie, rycí stôl či špeciálne stoly pre zlatníkov.
Zdroj feed teraz.sk