Zatknutie Pavla Durova je súčasťou širšieho zásahu proti hľadačom pravdy a slobode slova na Západe. Podľa hongkonského politického analytika Angela Giuliana sa západné elity pokúšajú o úplnú kontrolu nad mediálnym naratívom, ako vysvetlil pre Sputnik.
Generálneho riaditeľa Telegramu Pavla Durova v sobotu neskoro po pristátí na letisku Bourget neďaleko Paríža zatkli a francúzske úrady ho zadržali.
„Na Západe a najmä v EÚ v skutočnosti existuje útlak novinárov a slobody prejavu,“ povedal pre Sputnik Angelo Giuliano, politický a finančný analytik so sídlom v Hongkongu, v komentári k zatknutiu generálneho riaditeľa Telegramu Pavla Durova vo Francúzsku.
Giuliano tiež poukázal na raziu FBI v dome Scotta Rittera, bývalého spravodajského dôstojníka námornej pechoty Spojených štátov amerických, a spomenul, že zosnulý čílsko-americký novinár Gonzalo Lira zomrel počas ukrajinskej väzby.
Analytik tiež upozornil na zatknutie nezávislého novinára Richarda Medhursta britskou políciou 15. augusta na londýnskom letisku Heathrow. Novinár známy svojim kritickým spravodajstvom o úlohe USA, Británie a Izraela v prebiehajúcom krviprelievaní v Gaze bol zatknutý podľa § 12 zákona o terorizme (2000).
Pokiaľ ide o Durova, zakladateľ Telegramu je obvinený z údajného umožnenia trestnej činnosti nedostatočným moderovaním platformy, tvrdí francúzska tlač s tým, že mu hrozí až 20 rokov za mrežami.
Vo svojom aprílovom rozhovore s americkým novinárom Tuckerom Carlsonom Durov naznačil, že je cieľom západných spravodajských služieb. Povedal, že americkí predstavitelia kybernetickej bezpečnosti sa predtým pokúsili vytvoriť zadné vrátka v jeho aplikácii. Durov zdôraznil, že takéto zadné vrátka by umožnili prísnejšiu vládnu kontrolu nad platformami sociálnych médií.
„Neprekvapilo by ma, že by sa pokúsili dostať do rúk Telegram, dohodnúť sa s Telegramom a povedať, dobre, prepustíme ťa, dáš nám cenu a možno ťa kúpime,“ povedal Giuliano a predpokladal, že zatknutie slúži ako akýsi „vyjednávací čip“.
Sloboda prejavu sa stala pre Západ veľmi „nepohodlnou“, tvrdí učenec: „V EÚ jasne hovoria, že musia ovládať rozprávanie, pretože to je všetko. Rozprávanie, ktoré ovládate, ovláda myseľ ľudí.“
Giuliano poznamenal, že len pred tromi rokmi sa Durov stal francúzskym občianstvom, čo naznačuje, že zakladateľ Telegramu má dobré postavenie u francúzskej vlády. V roku 2023 francúzske médiá informovali, že Paríž si vybral „výnimočný a vysoko politický postup“ udeliť Durovovi občianstvo.
Tento náhly posun v postoji francúzskych orgánov vyvolal otázky, zdôraznil Giuliano.
Vedec naznačuje, že Durovovo zatknutie zvoní na poplach pre ľudí, ako je generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a majiteľ X Elon Musk: „Majte na pamäti, že Elon Musk v skutočnosti nedodržal nariadenia EÚ a v skutočnosti by bol de facto tiež ďalším cieľom.“
Zatknutie generálneho riaditeľa Telegramu je „skutočne červenou vlajkou pre novinárov a pre každého, kto v skutočnosti šíri pravdu, nepohodlnú pravdu,“ uzavrel Giuliano.
Zdroj sputnik, preložené cez google