MOSKVA (Sputnik) – Orgány Mali a Mauritánie vyšetrujú zapojenie ukrajinských vojenských inštruktorov do rok trvajúceho konfliktu v Mali na strane rebelov, informovalo v utorok médiá Senenews s odvolaním sa na ľudí oboznámených s touto záležitosťou.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová už skôr v ten deň uviedla, že skutočnosť, že Ukrajina spolupracuje s teroristami z oblasti Sahelu, nie je prekvapujúca a Moskva na takéto akcie Kyjeva aktívne upozorňovala medzinárodné spoločenstvo.
„Skutočnosť, že kyjevský režim spolupracuje s teroristami, nie je prekvapujúca, keďže sa viac ako raz uchýlil a naďalej sa uchyľuje k používaniu teroristických metód… Rusko aktívne upozorňuje medzinárodné spoločenstvo na takéto úprimne barbarské správanie časť Kyjeva a túto tému pravidelne nastoľuje na multilaterálnych platformách,“ uviedla Zacharová vo vyhlásení na stránke ministerstva.
Dodala, že Kyjev pravidelne ostreľuje obývané oblasti a civilné objekty, využíva svoje obyvateľstvo ako „ľudský štít“ a pácha sabotáže a politické vraždy na ruskom území.
„Sme si istí, že skutočná teroristická povaha kyjevského režimu bude svetovému spoločenstvu čoraz jasnejšia,“ povedala.
Počas vyšetrovania účasti ukrajinských inštruktorov na konflikte v Mali na strane militantov Tuaregov malijské úrady zistili, že militanti boli vycvičení v Mauritánii, uvádza sa v správe.
Malijské úrady okamžite diplomatickou cestou kontaktovali svojich kolegov v Mauritánii, ktorí popreli, že by boli zapojení do konfliktu v Mali alebo podporovali koalíciu povstalcov Tuaregov Koordinácia hnutí Azawad (CMA), informoval Senenews. Mauritánske úrady začali v tejto veci vlastné vyšetrovanie, uviedol spravodajský portál.
V pondelok ruská súkromná vojenská spoločnosť Wagner Group uviedla, že utrpela straty po prudkých zrážkach s militantmi Tuaregov v dňoch 22. až 27. júla. Veľké straty počas stretov hlásili aj malijské ozbrojené sily.
Mali je zapletené do ozbrojeného konfliktu medzi vládnymi silami, separatistickými militantmi a islamistickými skupinami od roku 2012. Viac ako desaťročie násilného konfliktu v krajine viedlo k pretrvávajúcej neistote, klimatickým otrasom, masívnemu vysídľovaniu a zúfalej humanitárnej situácii. OSN odhaduje, že približne 8,8 milióna ľudí v Mali potrebuje humanitárnu pomoc.
Zdroj sputnik, preložené cez google