11.8 C
Bratislava
piatok, 25 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Finálová volejbalová séria sa zlomila v treťom zápase,zhodli sa aktéri

Bratislava 25. apríla (TASR) - Volejbalisti VKP FTVŠ UK Bratislava získali už trinásty titul majstrov Slovenska a potvrdili historickú dominanciu v najvyššej súťaži. Po...
HomeNezaradenéZápad v OSN kritizoval Čínu za potláčanie práv ľudí

Západ v OSN kritizoval Čínu za potláčanie práv ľudí

Ženeva 23. januára (TAS) – Čína v utorok na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) čelila ostrej kritike západných krajín v súvislosti so stavom ľudských práv. Rusko a Irán naopak Čínu chválili, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Diplomati zo západných krajín počas svojich prejavov v OSN upozornili na potláčanie občianskych slobôd v Číne. Spomenuli napríklad čínsky zákon o národnej bezpečnosti, ktorý vláda zaviedla v Hongkongu v roku 2020 s cieľom potlačiť nesúhlas po prodemokratických protestoch. Iní upozornili na údajné snahy Číny o vymazanie kultúrnej a náboženskej identity obyvateľov Tibetu a na podozrenie, že Peking väzní v severozápadnej čínskej oblasti Sin-ťiang viac než milión Ujgurov a ďalších príslušníkov moslimských menšín.

Dánsky veľvyslanec Ib Peterson vyzval Peking, aby „prepustil spisovateľov, blogerov, novinárov, obhajcov ľudských práv a iných, ktorých svojvoľne zadržiava za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu, a aby zaručil dodržiavanie tohto práva v celej krajine vrátane Hongkongu“.

Švajčiarsky zástupca Michael Meier uviedol, že Čína by mala vyšetriť rozsah svojvoľného zadržiavania obyvateľov a upozornil, že v tejto súvislosti existujú podozrenia z páchania zločinov proti ľudskosti.

Veľvyslankyňa Spojených štátov Michele Taylorová zase uviedla, že Washington „odsudzuje pokračujúcu genocídu a zločiny proti ľudskosti v Sin-ťiangu“.

Ruský zástupca Iľja Barmin naopak ocenil „pôsobivý pokrok Číny v sociálno-ekonomickom rozvoji a účinné dodržiavanie ľudských práv“. Krajinu zároveň vyzval, aby rozšírila používanie „štandardnej čínštiny v písanej aj hovorenej forme v Sin-ťiangu“.

Iránsky veľvyslanec Alí Bahrajní zase povedal, že Peking by mal „naďalej chrániť kultúrne práva etnických menšín“.

Čínska delegácia počas svojho prejavu uviedla, že Čína robí veľké pokroky v rámci zlepšovania života svojich obyvateľov, odstraňovania chudoby a ochrany ľudských práv.

Na kritiku západných krajín jej členovia uviedli, že „takzvaný koncentračný tábor, genocída alebo zločiny proti ľudskosti sú výmysly“ a kritici by mali „prestať zasahovať do vnútorných záležitostí Číny“.

Pravidelným kontrolám o stave ľudských práv sa musí podrobiť všetkých 193 členských štátov OSN v období každých štyroch až piatich rokov, pripomína AFP.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno