27.5 C
Bratislava
utorok, 22 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ceny ropy v stredu ráno vzrástli

Singapur 16. júla (TASR) – Ceny ropy v stredu ráno po dvoch dňoch strát vzrástli vďaka očakávaniam stabilného dopytu v dvoch najväčších svetových ekonomikách,...
HomeEkonomikaZamestnanci distribučných spoločností súťažia v pilotovaní dronov

Zamestnanci distribučných spoločností súťažia v pilotovaní dronov

Lemešany 22. mája (TASR) – Súťaž v prácach na elektrickom vedení a v pilotovaní dronov sa koná vo štvrtok v priestoroch elektrickej stanice v obci Lemešany v okrese Prešov. Súťažia zamestnanci distribučných spoločností z celého Slovenska i ďalší profesionáli v celkovo desiatich tímoch, informovala TASR hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej (VSD) Andrea Forbergerová.

„Súťažnou úlohou je vymeniť izolátor. Druhou úlohou je zaizolovať vodiče holého vedenia tak, že ak tam príde laik a náhodne by sa dotkol, tak sa mu nič nemôže stať. Zariadenia nie sú pod napätím, sme v súťažnom móde, ale všetko je vykonávané tak, ako keby dané zariadenia boli reálne pod napätím. Cieľom je, aby to urobili čo najrýchlejšie, ale pri dodržaní všetkých platných technologických postupov a bezpečnostných pravidiel,“ uviedol Ján Romaňák, vedúci úseku Prevádzky a výstavby vysokého napätia (VN) a nízkeho napätia (NN) Západ VSD.

„Súťaž spočíva v pilotovaní dronu v blízkosti vzdušného elektrického vedenia, čo je dnes už našou každodennou činnosťou. Je potrebné byť v bezpečnej vzdialenosti od drôtov a pilotovať tak, aby sme mali dobrý pohľad na ne, vedeli urobiť nejaký inšpekčný záznam a zároveň, aby to bolo bezpečné aj pre samotný dron,“ vysvetlil Darius Kozmaš, technik prevádzky vedení veľmi vysokého napätia (VVN) VSD a účastník súťaže.

Drony sa v energetike podľa Fobergerovej využívajú na monitoring vedení, či nedochádza k prepätiu a zároveň nimi monitorujú aj fyzický stav elektrických vedení a podperných bodov. „Tým, že ide o zábery zo vzduchu, tak máme informácie, ktoré bežne nevieme získať. Takisto sa tým nahrádzajú aj dosť prácne pochôdzky, ktoré by inak museli robiť naši kolegovia v teréne a, samozrejme, to, čo vidia zo zeme, je vždy obmedzené,“ vysvetlila Forbergerová.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno
Prove your humanity: 2   +   4   =