Categories: Slovensko

Zákon k medveďom je nebezpečný, rieši aj vlky a rysy

Bratislava 18. apríla (TASR) – Vládny zákon k riešeniu situácie s medveďmi je nebezpečný. Okrem medveďov tiež rieši vlkov, šakaly či ohrozené rysy. Na tlačovej konferencii to vo štvrtok uviedol opozičný poslanec Branislav Gröhling (SaS). Poslanec za SaS Alojz Hlina identifikoval v novele šesť chýb.

„Javí sa mi zvláštne riešiť problém s medveďom v zákone o civilnej ochrane. Nedáva to nijakú logiku. To je ako keby sme v energetike riešili audiovizuálny fond,“ skonštatoval Hlina. Je podľa neho nepatričné vložiť problém veľkých šeliem medzi zemetrasenie, pandémiu, teroristický útok.

Problém vidí Hlina v spôsobe nakladania s vnadiskami. Zákonodarca podľa neho v návrhu zákona priznal, že existujú vnadiská, ktorými sa veľké šelmy vnadili. „Zákon nehovorí o tom, že nebudú vnadiská či zakazuje vnadiská na nejakých miestach. On hovorí, že ich nemôžete robiť s úmyslom vnadiť veľké šelmy,“ priblížil Hlina.

Poukázal taktiež na „vágnosť“ formulácie, ktorou sa spúšťajú procesy na vyhlásenie mimoriadnej situácie. Nie je tam podľa poslanca daný žiadny parameter na jej vyhlásenie.

Počas mimoriadnej situácie môže iným spôsobom prebiehať verejné obstarávanie, pripomína Hlina. „V praxi to môže znamenať, že sa zrazu starosta alebo na okresnom úrade rozhodnú kúpiť džíp alebo 4×4, aby medveďa mohli naháňať, bez obstarávania,“ poznamenal. Pri mimoriadnej situácii môžu orgány štátnej správy podľa Hlinu vťahovať verejnosť do svojich procesov.

Hlina priznal, že problém s medveďmi je reálny a treba ho riešiť. Navrhuje zmenu zákona o poľovníctve, kam podľa neho medveď vecne a príslušne patrí. SaS je pripravená rozprávať sa s ministerstvom životného prostredia o tomto probléme. Podľa Gröhlinga navrhovali zriadiť komisiu, kde by problém s medveďmi prediskutovali a opozícia a koalícia by to vyriešili spoločne.

Vláda v stredu (17. 4.) schválila novely zákona o ochrane prírody a zákona o civilnej ochrane, aby sa pre výskyt medveďa hnedého mohla vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku. Po jej vyhlásení by malo byť zakázané vytvárať vnadiská, ktoré by mohli prilákať veľké šelmy. Zároveň by samospráva mala byť povinná odstrániť už existujúce vnadiská na území s vyhlásenou mimoriadnou situáciou. Taktiež odporučila parlamentu, aby návrh schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Rusko nikdy nepodporovalo vracajúce sa deti k rodičom na Ukrajine – vedúci delegácie

Nie všetci Ukrajinci berú problém s vracaním detí vážne, pričom niektorí ich používajú na politický…

7 minút ago

Základňa – 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Dobre …

💬 Základňa - 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Ďalšie…

21 minút ago

Tu je celé video, kde je podrobne vysvetlené to čo vidiaci v bežnom živote nevid…

Tu je celé video, kde je podrobne vysvetlené to čo vidiaci v bežnom živote nevidia...https://youtu.be/UvecJRfQ3dMa…

28 minút ago

Kamióny s humanitárnou pomocou začali smerovať z Egypta k Pásmu Gazy

Káhira/Gaza 27. júla (TASR) - Kamióny s humanitárnou pomocou začali v nedeľu smerovať z Egypta…

30 minút ago

Slovenské volejbalistky zdolali Ukrajinky aj v 2. prípravnom stretnutí

Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky uspeli aj v druhom prípravnom zápase s…

36 minút ago

Pri jadrovej elektrárni v Japonsku spozorovali tri drony

Tokio 27. júla 2025 (TASR) - Nad japonskou jadrovou elektrárňou, v ktorej prebieha vyraďovanie dvoch…

48 minút ago