Categories: Slovensko

Základom prevencie proti šikane je komunikácia a bezpečie

Bratislava 23. februára (TASR) – Základom prevencie proti šikane je otvorená komunikácia a bezpečný priestor, kľúčové sú aj vzťahy. Naším cieľom je, aby sa šikana riešila systematicky a citlivo. Pre TASR to uviedol komisár pre deti Jozef Mikloško.

Ako ďalej priblížil, v rámci prevencie už mnohé školy úspešne zaviedli napríklad ranné kruhy, v ktorých majú žiaci príležitosť hovoriť o svojich pocitoch a zážitkoch. Skvelým nástrojom podľa komisára sú aj schránky dôvery, do ktorých deti anonymne hlásia svoje obavy. „Nemenej dôležitá je aktívna práca školského podporného tímu – psychológov, špeciálnych pedagógov a sociálnych pracovníkov, ktorí pomáhajú riešiť konflikty na hlbšej úrovni,“ ozrejmil.

Za kľúčové tiež Mikloško považuje zdôrazňovať hodnoty ako úcta a sebaúcta, ktoré sú jadrom lepších vzťahov. „Ak sa deti naučia rešpektovať seba aj druhých, výrazne sa zníži riziko agresívneho správania,“ poukázal. Objasnil však, že šikana nevzniká v školskom prostredí, ona sa tam iba prejavuje. Korene je potrebné vždy hľadať v rodinnom prostredí a v domácich podmienkach dieťaťa. Deti, ktoré sú vystavené domácemu násiliu, si často prenášajú naučené vzorce správania do kolektívu. Práve fyzická šikana býva najčastejšie spojená s násilím, ktoré deti zažívajú doma. Preto je podľa Mikloška dôležité, aby školy a rodiny spolupracovali a vytvárali prostredie plné porozumenia a podpory.

Úrad komisára pre deti od začiatku roka zaznamenal rastúci záujem škôl o preventívno-osvetové aktivity. „Čoraz viac si školy uvedomujú, že šikana nie je len problém detí, ale aj celého školského prostredia. Preto sa do našich aktivít vo veľkej miere zapájajú aj pedagógovia, s ktorými realizujeme spoločné workshopy a školenia. Doteraz sme od januára oslovili viac ako 1000 detí a 150 pedagógov, ktorým sme poskytli nástroje na lepšiu identifikáciu a riešenie šikany,“ povedal Mikloško a priznal, že jedným z častých problémov pri riešení šikany bolo napríklad to, keď školy trestali všetkých zúčastnených bez hlbšieho skúmania príčin a dynamiky šikanovania.

Výzvou do budúcnosti je preto nielen bojovať proti šikane, ale budovať školské prostredie, kde sa deti cítia prijaté a rešpektované,“ uzavrel Mikloško.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Cieľom EÚ v rokovaniach s USA musí byť zníženie hroziacich ciel

Brusel 27. júla (TASR) - Hlavným cieľom Európskej únie (EÚ) v obchodných rokovaniach so Spojenými…

2 minúty ago

V Indii pri tlačenici v chráme zomrelo šesť ľudí

Naí Dillí 27. júla (TASR) - Najmenej šesť osôb zahynulo v hinduistickom chráme na severe…

14 minút ago

Slovenské volejbalistky remizovali s Ukrajinou 2:2

Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky remizovali v treťom prípravnom zápase s Ukrajinou…

20 minút ago

Výstavba nového mosta v Porúbke sa predraží o pol milióna eur

Porúbka 27. júla (TASR) - Slovenská správa ciest (SSC) v týchto dňoch reštartuje výstavbu nového…

26 minút ago

Rusko zrušilo prehliadku vojenského námorníctva

Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu oznámilo, že každoročná prehliadka ruského vojenského námorníctva…

32 minút ago

Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku 25. júla do Gruzínska, veľké cvičenia sa presťahovali do Gruzínska …

📝Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku📝Od 25. júla Hlavné cvičenia NATO Agile Spirit - 2025, ktorého…

36 minút ago