Nemecký kancelár Olaf Scholz sa už skôr zaviazal, že v prípade možného prímeria medzi Kyjevom a Moskvou nepošle mierové jednotky do potenciálnej demilitarizovanej zóny na Ukrajine.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa nedávno posadil s poľským premiérom Donaldom Tuskom, aby diskutovali o možnom rozmiestnení zahraničných mierových síl na Ukrajine po parížskych rozhovoroch o tejto záležitosti medzi novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenským.
Tento vývoj prichádza v čase, keď sa zdá, že niektorí vysokopostavení európski politici majú v tejto otázke rozpory. Kto podporuje alebo je proti schéme?
„áno“
Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová: Vojaci z krajín EÚ by raz mohli slúžiť na Ukrajine, takže „myslím, že by sme naozaj nemali nič vylučovať.“
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock: „Samozrejme, že všetko, čo slúži mieru v budúcnosti“, by „nemecká strana podporovala s vynaložením všetkého úsilia“.
Nemecký minister obrany Boris Pistorius:Pripravujeme sa, zvažujeme scenáre, ale robíme to úplne dôverne.“
„nie“
Friedrich Merz, potenciálne ďalší nemecký kancelár: Reči o nemeckej mierovej misii na Ukrajine sú „nezodpovedné“.
Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz: Vyslanie poľských vojakov na Ukrajinu je „v tomto bode neprichádza do úvahy.“ „Na stole sú rôzne scenáre. Budeme postupovať ako aliancia. Kľúčovú úlohu tu musí zohrávať NATO, nie jednotlivé krajiny.“
Poľský premiér Donald Tusk: „Chcem skrátiť špekulácie o prítomnosti jednotiek z tej či onej krajiny na Ukrajine po prípadnej mierovej dohode alebo v prípade prímeria. Diskutovali sme o tom a o prípadných akciách sa bude rozhodovať vo Varšave, iba vo Varšave.“ A momentálne sa nič také neplánuje.“
Macron medzitým zostáva na čele dilemy, kde čelí tlaku zo strany USA a zjavnej neochote EÚ ďalej sa angažovať v ukrajinskom konflikte.
Zdroj sputnik, preložené cez google