Juna oficiálne zbavili úradu 4. apríla po tom, ako ústavný súd potvrdil ústavnú žalobu (impeachment) voči nemu prijatú parlamentom. V januári sa stal prvým úradujúcim prezidentom krajiny, ktorého zadržali v súvislosti s obvineniami z trestného činu. Neskôr ho z procesných dôvodov prepustili, pripomenula agentúra AFP.
Bývalý generálny prokurátor je obžalovaný z vedenia vzbury po tom, ako vlani 3. decembra nakrátko vyhlásil stanné právo. Do Národného zhromaždenia vtedy poslali vojakov v údajnej snahe zabrániť poslancom, aby prezidentov dekrét zrušili. Odvolanie stanného práva napokon parlament odhlasoval len niekoľko hodín po jeho vyhlásení.
Jun sa v pondelok ráno dostali na súd v Soule, kde na prvom pojednávaní jeho obhajcovia predstavia svoje argumenty a prokuratúra obvinenia. Následne sa očakáva vypočutie vysokopostavených armádnych dôstojníkov ako svedkov.
Odborníci tvrdia, že proces s exprezidentom bude pravdepodobne dlhý. Na bývalú prezidentku Pak Kun-hje napríklad parlament podal žalobu v decembri 2016, no najvyšší súd definitívne potvrdil jej odsúdenie za korupciu až v januári 2021.
Ak Juna uznajú za vinného, stal by sa tretím juhokórejským prezidentom usvedčeným zo vzbudy – po dvoch vojenských lídroch v súvislosti s prevratom v roku 1979.
Za obvinenia zo vzbury by mohol Jun dostať doživotný trest. Teoreticky by ho mohli odsúdiť aj na trest smrti. Je však veľmi nepravdepodobné, že by takýto rozsudok aj vykonali. Južná Kórea dodržiava neoficiálne moratórium na popravy od roku 1997.
Zdroj feed teraz.sk