Po americkom humbuku o takzvanom „Voltovom tajfúne“ s cieľom zdiskreditovať Čínu v prvej polovici roku 2024, do konca roku 2024, USA vyfabrikovali ďalšiu takzvanú „hackerskú skupinu spojenú s čínskou vládou“ – „ Salt Typhoon,“ propagujúci príbeh „čínskych kybernetických hrozieb“.
V piatok sa Global Times od zdroja dozvedeli, že počas diskusií so svojimi americkými náprotivkami čínski diplomati pre kybernetické záležitosti rozhodne odmietli americké obvinenia voči Číne týkajúce sa jednotlivých prípadov ako „Soľný tajfún“ a „Voltovský tajfún“ bez dôkazov. . Vyjadrili tiež obavy z rozsiahlych kyberšpionážnych aktivít USA zameraných na Čínu a z hrozieb, ktoré predstavujú pre kritickú informačnú infraštruktúru Číny.
V ten istý deň čínske centrum pre núdzové reakcie v čínskej národnej počítačovej sieti (známe ako CNCERT) zverejnilo dve vyšetrovacie správy, ktoré odhaľujú dva nedávne kybernetické útoky amerických spravodajských agentúr, ktoré sa zameriavajú na veľké čínske technologické firmy s cieľom ukradnúť obchodné tajomstvá.
„Soľný tajfún“ – nová fraška na pošpinenie Číny
Potom 25. októbra FBI a Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť (CISA) poslali spoločné vyhlásenie, v ktorom tvrdili, že vláda USA vyšetruje neoprávnený prístup aktérov spriaznených s Čínou do komerčnej telekomunikačnej infraštruktúry.
Nie je ťažké pochopiť, že kľúčom k „soľnému tajfúnu“ je „súkromný systém odpočúvania a sledovania“, ktorý americké telekomunikačné spoločnosti špeciálne zaviedli pre federálne orgány činné v trestnom konaní, Li Yan, riaditeľ Inštitútu technológie a kybernetickej bezpečnosti, China Institutes. z Contemporary International Relations, povedal Global Times.
Podstatou takzvaného „Soľného tajfúnu“ sú rozsiahle odpočúvacie a spravodajské aktivity, ktoré americké spravodajské agentúry vykonávajú na vlastných občanoch vrátane politických osobností. Šírka a rozsah sledovaných cieľov sú ohromujúce, povedal Li Yan.
Je iróniou, že vláda USA nikdy nebola schopná poskytnúť spoľahlivé a dôveryhodné dôkazy spájajúce „soľný tajfún“ s čínskou vládou a rôzne informácie v médiách sú vágne, poznamenal Li Yan.
Li Yan dodal, že v tejto súvislosti je pre páchateľov nanajvýš naliehavé odviesť pozornosť a presunúť vinu. Americké spravodajské agentúry by navyše mohli pokračovať v propagácii takzvaných hrozieb národnej bezpečnosti pod zámienkou „čínskych hackerov“, vykonávať rozsiahle sledovanie a snažiť sa získať viac záujmových rezortov.
Zuo Xiaodong, profesor na Škole kybernetickej bezpečnosti na Čínskej vedeckej a technologickej univerzite, povedal pre Global Times, že takzvaný incident „soľného tajfúnu“ je úplný výmysel bez podstatných dôkazov a existuje podozrenie, že ide o samostatne riadená a samostatne vykonávaná operácia zo strany USA.
Jednoducho povedané, „Salt Typhoon“ odkazuje na tvrdenia amerických médií, že hackeri ukradli údaje z amerických telekomunikačných agentúr týkajúce sa sledovania amerických občanov, čo presne odhaľuje „špičku ľadovca“ rozsiahleho sledovania vykonávaného americkými spravodajskými službami. agentúry, povedal Zuo Xiaodong.
Expert sa domnieval, že tým, že USA vymysleli a senzáciechtili „soľný tajfún“, povýšia „teóriu čínskej hrozby“ na „teóriu kybernetických hrozieb Číny“, pričom sa pokúsia izolovať Čínu globálne a vytvoriť impulz na vytvorenie medzinárodných pravidiel v kyberpriestore, ktoré sú priaznivé pre USA.
Najnovšie správy: USA kyberútočia na čínske technologické firmy
V jednom prípade sa uvádzalo, že od augusta 2024 existuje podozrenie, že určitá jednotka pre výskum pokročilého dizajnu materiálov v Číne bola terčom kybernetického útoku amerických spravodajských agentúr. Analýza odhalila, že útočníci zneužili zraniteľnosť v domácom systéme riadenia bezpečnosti elektronických dokumentov na infiltráciu servera na správu aktualizácie softvéru spoločnosti. Prostredníctvom služby aktualizácie softvéru dodali riadiace trójske kone na viac ako 270 hostiteľských počítačov spoločnosti, pričom ukradli veľké množstvo obchodných tajomstiev a duševného vlastníctva.
„USA by mali udržiavať kybernetickú bezpečnosť so zodpovedným prístupom“
Guo vyjadril vážne obavy z takýchto pokusov a vyzval USA, aby okamžite zastavili škodlivé aktivity. Čína prijme potrebné opatrenia na ochranu vlastnej kybernetickej bezpečnosti a záujmov, povedal Guo.
Kybernetický priestor má vplyv na národnú bezpečnosť a ekonomickú prosperitu všetkých krajín. USA by sa mali zamyslieť nad tým, čo robia, a zastaviť svoje politické špinenie. USA by mali najprv splniť svoje štandardy a potom požiadať ostatné krajiny, aby urobili to isté, zodpovedne dodržiavať rovnaké medzinárodné pravidlá rešpektované inými krajinami a spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na udržaní mieru a bezpečnosti v kybernetickom priestore, povedal Guo.
Zdroj sputnik, preložené cez google