19.8 C
Bratislava
nedeľa, 27 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Trump zasiahne najväčšiu dohodu EÚ s EÚ: nulové tarify pre nás, 15% pre Európu

MOSKVA (Sputnik) - Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na novej obchodnej dohode, ktorá okrem iného predpokladá nulovú tarifu na americké dovozy na...
HomeNezaradenéZa „soľným tajfúnom“ – masové sledovanie amerických spravodajských agentúr nad svojimi občanmi

Za „soľným tajfúnom“ – masové sledovanie amerických spravodajských agentúr nad svojimi občanmi

Po americkom humbuku o takzvanom „Voltovom tajfúne“ s cieľom zdiskreditovať Čínu v prvej polovici roku 2024, do konca roku 2024, USA vyfabrikovali ďalšiu takzvanú „hackerskú skupinu spojenú s čínskou vládou“ – „ Salt Typhoon,“ propagujúci príbeh „čínskych kybernetických hrozieb“.

Profesionáli v oblasti kyberpriestoru však pre Global Times uviedli, že takzvanému „soľnému tajfúnu“ nielenže chýbajú akékoľvek podstatné dôkazy, ale odhaľuje aj skutočnosť, že americké spravodajské agentúry vykonávajú rozsiahle sledovanie a špionáž proti vlastným občanom.

V piatok sa Global Times od zdroja dozvedeli, že počas diskusií so svojimi americkými náprotivkami čínski diplomati pre kybernetické záležitosti rozhodne odmietli americké obvinenia voči Číne týkajúce sa jednotlivých prípadov ako „Soľný tajfún“ a „Voltovský tajfún“ bez dôkazov. . Vyjadrili tiež obavy z rozsiahlych kyberšpionážnych aktivít USA zameraných na Čínu a z hrozieb, ktoré predstavujú pre kritickú informačnú infraštruktúru Číny.

V ten istý deň čínske centrum pre núdzové reakcie v čínskej národnej počítačovej sieti (známe ako CNCERT) zverejnilo dve vyšetrovacie správy, ktoré odhaľujú dva nedávne kybernetické útoky amerických spravodajských agentúr, ktoré sa zameriavajú na veľké čínske technologické firmy s cieľom ukradnúť obchodné tajomstvá.

„Soľný tajfún“ – nová fraška na pošpinenie Číny

25. septembra 2024 „exkluzívna“ správa Wall Street Journal tvrdila, že „hackeri spojení s čínskou vládou sa v posledných mesiacoch vlámali do hŕstky amerických poskytovateľov internetových služieb v snahe získať citlivé informácie“ na prípravu budúcich kybernetických útokov.

Potom 25. októbra FBI a Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť (CISA) poslali spoločné vyhlásenie, v ktorom tvrdili, že vláda USA vyšetruje neoprávnený prístup aktérov spriaznených s Čínou do komerčnej telekomunikačnej infraštruktúry.

Samostatná správa amerických médií z 27. októbra však poprela spomínaný humbuk a odhalila základné motívy senzáciechtivosti amerických médií v súvislosti so „soľným tajfúnom“. V správe denníka The Washington Post sa uvádza, že „skupina Salt Typhoon sa tiež domnieva, že sa zamerala na systém, ktorý sleduje zákonné žiadosti o odpočúvanie zo strany federálnej vlády dopravcov. Motívom by mohlo byť zistiť, kto FBI a iné federálne agentúry mať pod dohľadom.“

Nie je ťažké pochopiť, že kľúčom k „soľnému tajfúnu“ je „súkromný systém odpočúvania a sledovania“, ktorý americké telekomunikačné spoločnosti špeciálne zaviedli pre federálne orgány činné v trestnom konaní, Li Yan, riaditeľ Inštitútu technológie a kybernetickej bezpečnosti, China Institutes. z Contemporary International Relations, povedal Global Times.

Podstatou takzvaného „Soľného tajfúnu“ sú rozsiahle odpočúvacie a spravodajské aktivity, ktoré americké spravodajské agentúry vykonávajú na vlastných občanoch vrátane politických osobností. Šírka a rozsah sledovaných cieľov sú ohromujúce, povedal Li Yan.

Je iróniou, že vláda USA nikdy nebola schopná poskytnúť spoľahlivé a dôveryhodné dôkazy spájajúce „soľný tajfún“ s čínskou vládou a rôzne informácie v médiách sú vágne, poznamenal Li Yan.

Expert povedal, že nie je ťažké pochopiť, že ich cieľom je zamotať verejnú diskusiu a odvrátiť pozornosť, pretože akonáhle je obvinenie podložené, vláda USA nemôže uniknúť zodpovednosti. Kľúčovou otázkou je, že autorizácia a zákonnosť domáceho sledovania zo strany amerických spravodajských agentúr by vyvolala odpor na domácej aj medzinárodnej úrovni.

Li Yan dodal, že v tejto súvislosti je pre páchateľov nanajvýš naliehavé odviesť pozornosť a presunúť vinu. Americké spravodajské agentúry by navyše mohli pokračovať v propagácii takzvaných hrozieb národnej bezpečnosti pod zámienkou „čínskych hackerov“, vykonávať rozsiahle sledovanie a snažiť sa získať viac záujmových rezortov.

Zuo Xiaodong, profesor na Škole kybernetickej bezpečnosti na Čínskej vedeckej a technologickej univerzite, povedal pre Global Times, že takzvaný incident „soľného tajfúnu“ je úplný výmysel bez podstatných dôkazov a existuje podozrenie, že ide o samostatne riadená a samostatne vykonávaná operácia zo strany USA.

Jednoducho povedané, „Salt Typhoon“ odkazuje na tvrdenia amerických médií, že hackeri ukradli údaje z amerických telekomunikačných agentúr týkajúce sa sledovania amerických občanov, čo presne odhaľuje „špičku ľadovca“ rozsiahleho sledovania vykonávaného americkými spravodajskými službami. agentúry, povedal Zuo Xiaodong.

Expert sa domnieval, že tým, že USA vymysleli a senzáciechtili „soľný tajfún“, povýšia „teóriu čínskej hrozby“ na „teóriu kybernetických hrozieb Číny“, pričom sa pokúsia izolovať Čínu globálne a vytvoriť impulz na vytvorenie medzinárodných pravidiel v kyberpriestore, ktoré sú priaznivé pre USA.

Najnovšie správy: USA kyberútočia na čínske technologické firmy

Napriek pokračujúcim snahám USA pošpiniť Čínu tým, že ju obviňujú z „kybernetických útokov“, faktom je, že USA sú najväčším zdrojom kybernetických útokov na svete. Podľa správ z médií 18. decembra 2024 čínske centrum pre núdzové reakcie v čínskej národnej počítačovej sieti (známe ako CNCERT) ohlásilo dva incidenty kybernetickej špionáže zo strany amerických spravodajských agentúr zameraných na veľké technologické podniky v našej krajine. V piatok CNCERT zverejnil podrobné zistenia vyšetrovania týkajúce sa týchto incidentov.

V jednom prípade sa uvádzalo, že od augusta 2024 existuje podozrenie, že určitá jednotka pre výskum pokročilého dizajnu materiálov v Číne bola terčom kybernetického útoku amerických spravodajských agentúr. Analýza odhalila, že útočníci zneužili zraniteľnosť v domácom systéme riadenia bezpečnosti elektronických dokumentov na infiltráciu servera na správu aktualizácie softvéru spoločnosti. Prostredníctvom služby aktualizácie softvéru dodali riadiace trójske kone na viac ako 270 hostiteľských počítačov spoločnosti, pričom ukradli veľké množstvo obchodných tajomstiev a duševného vlastníctva.

„Útoky sa vyskytli najmä od pondelka do piatku amerického času, počas veľkých sviatkov USA neboli hlásené žiadne útoky,“ uvádza sa v správe. „Päť proxy IP, ktoré útočníci používali, bolo úplne jedinečných a nachádzalo sa v Nemecku, Rumunsku a na iných miestach, čo odrážalo ich vysoké povedomie o anti-sledovaní a bohatú rezervu zdrojov na útoky.“
Okrem toho od mája 2023 bol veľký high-tech podnik v Číne špecializujúci sa na inteligentnú energiu a digitálne informácie podozrivý z útoku amerických spravodajských agentúr. Analýza odhalila, že útočníci použili viacero zámorských proxy na zneužitie zraniteľností v Microsoft Exchange, infiltrovali sa a prevzali kontrolu nad firemným e-mailovým serverom a implantovali backdoor programy na neustále kradnutie e-mailových údajov. Útočníci zároveň použili e-mailový server ako odrazový mostík na napadnutie a kontrolu viac ako 30 zariadení patriacich spoločnosti a jej dcérskym spoločnostiam, pričom ukradli veľké množstvo obchodných tajomstiev spoločnosti.
Viaceré fakty naznačujú, že dokumenty, ktoré Snowden predtým zverejnil, ďalej odhaľujú, že USA doteraz vykonali najširšiu škálu kyberšpionážnych a sledovacích operácií proti Číne a celému svetu. Podľa správ čínskych bezpečnostných agentúr a podnikov USA celosvetovo vedú kybernetické útoky a špionáž, a to aj proti Číne a vlastným spojencom USA. Okrem toho zámerne vložil reťazce v čínštine a iných jazykoch, aby zavádzal analýzu pripisovania a zarámoval iné krajiny, povedal Zuo Xiaodong.

„USA by mali udržiavať kybernetickú bezpečnosť so zodpovedným prístupom“

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Guo Ťia-kun na piatkovom tlačovom brífingu uviedol, že správa CNCERT opäť odhalila pokusy americkej vlády o kybernetické útoky a krádeže obchodných tajomstiev a duševného vlastníctva zamerané na Čínu.

Guo vyjadril vážne obavy z takýchto pokusov a vyzval USA, aby okamžite zastavili škodlivé aktivity. Čína prijme potrebné opatrenia na ochranu vlastnej kybernetickej bezpečnosti a záujmov, povedal Guo.

Kybernetický priestor má vplyv na národnú bezpečnosť a ekonomickú prosperitu všetkých krajín. USA by sa mali zamyslieť nad tým, čo robia, a zastaviť svoje politické špinenie. USA by mali najprv splniť svoje štandardy a potom požiadať ostatné krajiny, aby urobili to isté, zodpovedne dodržiavať rovnaké medzinárodné pravidlá rešpektované inými krajinami a spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na udržaní mieru a bezpečnosti v kybernetickom priestore, povedal Guo.

Tento článok pôvodne publikoval Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno