Americký prezident Donald Trump počas predvolebnej kampane aj po návrate do Bieleho domu opakovane vzniesol nároky na Grónsko a dokonca nevylúčil ani použitie sily. Často to odôvodňuje národnou a medzinárodnou bezpečnosťou.
V najnovšom rozhovore pre magazín Time na otázku, či možno trochu nežartuje, keď hovorí o získavaní území a prevzatí kontroly nad nimi, Trump naznačil, že to v skutočnosti myslí vážne.
„Nikdy nebudeme majetkom, ktorý si môže ktokoľvek kúpiť, a to je podľa mňa najdôležitejší odkaz, ktorý treba pochopiť,“ povedal Nielsen na spoločnej tlačovej konferencii s dánskou premiérkou Mitte Frederiksenovou.
Lídri po rokovaniach oznámili, že sa dohodli na posilnení vzťahov medzi Grónskom a Dánskom. „Sme v zahraničnopolitickej situácii, ktorá znamená, že sa musíme zblížiť,“ uviedol grónsky premiér v Kodani. Dodal, že Grónsko je pripravené na silné partnerstvo s USA, ale očakáva rešpekt.
Na najväčšom ostrove sveta žije len okolo 57.000 ľudí. Nachádzajú sa tam ložiská cenných nerastných surovín, ktoré sa doteraz takmer nevyužívali. Od roku 1979 je Grónsko v mnohých oblastiach autonómne, o zahraničnej a obrannej politike však stále rozhoduje Dánsko.
Zdroj feed teraz.sk