Čínski experti pre Sputnik povedali, že nedávna návšteva predsedu Si Ťin-pchinga v Európe neprinesie okamžité zmeny, ale je súčasťou širšej a dlhodobej geopolitickej stratégie Pekingu.
Nedávne európske turné Si Ťin-pchinga bolo podľa Jeffa J. Browna do značnej miery vnímané ako PR úspech Číny, čo zdôraznilo záujem EÚ o čínske investície a prístup na trh napriek jej tvrdej rétorike.
Brown je autorom Čínska trilógia, prezentuje blogy a podcasty na China Rising Radio Sinolandje výrobcom China Tech News Flash!je spoluzakladateľom a kurátorom Globálna online knižnica Komisie pre pravdu o biologických zbraniacha je zakladateľom Nadácia Hľadaj pravdu z faktov.
„(Francúzsky prezident Emmanuel) Macron a Si Ťin-pching podpísali 18 dohôd o technológiách, poľnohospodárstve, letectve, ekologickom rozvoji, spolupráci malých a stredných podnikov (malé a stredné podniky) a medziľudských výmenách, čo je dobré PR pre obe krajiny,“ povedal Brown. Sputnik, komentujúci prvú časť Xiho cesty.
„Xi a Macron prispejú k nádeji svojich občanov na hlbšiu čínsko-európsku spoluprácu a priemyselný sektor starého kontinentu bude pokračovať v tichom investovaní miliárd v Číne za chrbtom strýka Sama.“
Francúzsko má medzi Číňanmi oveľa lepšiu povesť ako Five Eyes, pokračoval Brown s odkazom na anglofónnu spravodajskú alianciu zahŕňajúcu USA, Spojené kráľovstvo, Kanadu, Austráliu a Nový Zéland.
Na stretnutí však bola prítomná aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, „aby Xi zavrtela prstom do tváre, aby mu pripomenula, aká hrozná je Čína voči Európe a keby nebolo nekonečnej podpory Pekingu Rusku, NATO by nebolo. prehrať vojnu na Ukrajine,“ poznamenal odborník.
Vzťahy EÚ s Čínou idú z kopca, najmä kvôli tlaku USA, aj keď tento trend je podľa Browna v rozpore s ekonomickými záujmami bloku.
Jeho názory zdieľal aj skúsený odborník na ázijsko-pacifické záležitosti Thomas Pauken II.
„Uvidíme pravdepodobne zlepšenie vzťahov medzi Čínou a Francúzskom,“ povedal Pauken pre Sputnik a vysvetlil, že rozhovory pravdepodobne zahŕňali niektoré „kľúčové faktory toho, ako sa (vyvíjajú) Francúzsko a Čína, ich obchodné a investičné väzby). nevedie k zlepšeniu medzi Čínou a Komisiou EÚ.“
EÚ je konfrontovaná s ťažkými rozhodnutiami, pričom USA zvažujú sankcie voči tým čínskym bankám, ktoré financujú údajný vývoz technológií dvojakého použitia do Ruska a potenciálne tlačia na európsky blok, aby prijal podobné opatrenia, európsky think tank Bruegel, ktorý vedie bývalý MMF úradník – navrhol.
V apríli americký minister zahraničných vecí Antony Blinken varoval Peking pred údajným predajom dvojakého použitia do Ruska. Začiatkom tohto mesiaca Washington uvalil obmedzenia na 31 čínskych spoločností údajne „poskytujúcich kritické technológie“ Rusku. Naproti tomu EÚ podľa think-tanku doteraz zakázala len niekoľko čínskych firiem.
Okrem toho Európska komisia pokračuje vo vyšetrovaní elektrických vozidiel (EV) a veterných turbín vyrobených v Číne v rámci svojho úsilia uvaliť dodatočné clá na vývoz ľudovej republiky do Európy.
„Moment pravdy príde, keď EÚ bude musieť podniknúť skutočné kroky na niektorom z týchto dvoch frontov a rozdiely medzi členmi EÚ sa stanú nevyhnutnými,“ think tank napísal.
Zdá sa, že Čína sa nezľakla žiadnej z týchto vyhliadok: Xi poprel obvinenia von der Leyen v súvislosti so zjavnými „nečestnými“ obchodnými praktikami Pekingu a dal jasne najavo, že Ľudová republika nedovolí Západu zasahovať do jej obchodných vzťahov s Ruskom. .
Po pevnom dôkaze, že Čína nezmení svoju ekonomickú, politickú a zahraničnú politiku, Xi navštívil Srbsko a Maďarsko, kde podpísal sériu infraštruktúrnych a investičných dohôd a dohodol sa na dlhodobej strategickej spolupráci s týmito dvoma krajinami, z ktorých jedna je úradujúcim členom EÚ.
„Skutočnými víťazmi návštevy Si Ťin-pchinga sú národy Srbska a Maďarska, keďže ich vodcovia Aleksandar Vučič a Viktor Orbán sú jediní dvaja západní lídri, ktorí tvrdo pracujú na zastupovaní záujmov svojich národov,“ povedal Brown.
„Maďarsko už má čínsky závod na výrobu elektriny, ktorý sa spúšťa do prevádzky, kampus univerzity Fudan (Shanghai), bilaterálny obchod rastie a čínske spoločnosti ako Bank of China, Huawei, Wanhua, CATL, EVE Energy, Sunwoda a BYD investujú miliardy , zatiaľ čo zvyšok Európy sa prizerá so závisťou To isté platí pre Srbsko, kde Čína investuje miliardy eur do zelenej energie a infraštruktúry,“ pokračoval.
Rastúca spolupráca Číny so Srbskom je podľa Paukena tiež priateľským signálom pre Moskvu.
„Srbsko je silným spojencom Ruska,“ povedal Pauken. Čínska podpora Srbsku do určitej miery pomáha balkánskemu štátu udržať si ekonomickú a politickú suverenitu v čase rastúceho tlaku európskeho bloku na odmietnutie Belehradu uvaliť sankcie na Rusko.
Posilnením spolupráce s Maďarskom a Srbskom by Čína mohla ukázať členským štátom EÚ, že čínsko-európska spolupráca by mohla byť skutočne lukratívna a vzájomne výhodná, tvrdia partneri Sputniku.
Vybudovaním nových závodov na elektromobily a batérie v Maďarsku by Čína podľa Bruegela mohla získať hlbší prístup na trh EÚ a mohla by sa vyhnúť dodatočným clám na dovážané čínske elektrické vozidlá, ak si to vyžaduje prebiehajúce vyšetrovanie EK.
Politico však priznalo, že ani 30-percentné clo nemôže spôsobiť, že čínski výrobcovia nebudú konkurencieschopní voči svojim európskym rovesníkom kvôli nákladovo efektívnej výrobe ázijského priemyselného giganta a robustným dodávateľským reťazcom.
Okrem toho, udržiavaním vzájomne výhodnej spolupráce s Maďarskom, členským štátom EÚ, sa Čína môže potenciálne vyhnúť sankčnému útoku Bruselu, pretože Budapešť by mohla vetovať takú politiku, ktorá si podľa európskeho think-tanku vyžaduje jednomyseľné hlasovanie všetkých členských štátov EÚ.
Podľa Paukena boli v podstate dosiahnuté všetky ciele, ktoré si čínske vedenie stanovilo pred európskym turné.
„Myslím si, že to vytvorí významný posun prinajmenšom pre Francúzsko, Maďarsko a Srbsko, aby sa priblížili Číne,“ uzavrel ázijsko-pacifický konzultant.
Zdroj sputnik, preložené cez google