Categories: Zahraničie

Witkoff sa zúčastní na rokovaniach o iránskom jadrovom programe

Washington 8. apríla (TASR) – Spojené štáty v utorok potvrdili, že vyslanec Bieleho domu Steve Witkoff sa zúčastní na sobotňajších rokovaniach o iránskom jadrovom programe v Ománe. TASR sa odvoláva na agentúru AFP.

„Osobitný vyslanec Witkoff tam bude,“ oznámila pred novinármi hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová. Prezident Donald Trump je podľa nej „odhodlaný k diplomacii“ s Teheránom.

Šéf iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Arákčí v utorok uviedol, že rokovania budú nepriame. Pripustil, že dohodu bude možné dosiahnuť, ak USA počas týchto rokovaní preukážu dobrú vôľu, a potvrdil, že „hlavným cieľom“ iránskej vlády je dosiahnuť zrušenie sankcií uvalených na Irán.

Kým prezident USA Donald Trump v pondelok označil ománske rokovania s Iránom za priame, Arákčí v nedeľu vyhlásil, že priame rokovania so Spojenými štátmi by boli „nezmyselné“.

„Priame rokovania by nemali zmysel so stranou, ktorá sa neustále vyhráža použitím sily v rozpore s Chartou OSN a ktorá vyjadruje protichodné postoje svojich rôznych predstaviteľov,“ uviedol Arákčí vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí.

V snahe dotlačiť Irán k rokovaniam o jeho programe využívania jadrovej energie sa Trump Teheránu pred časom vyhrážal aj „bombardovaním, aké ešte nezažil“. Teherán pritom aj v minulosti bol ústretový voči nepriamym rokovaniam.

Trump počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2018 odstúpil od tzv. jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami, uzavretej v roku 2015. Podľa dohody sa zmiernili sankcie uvalené na Irán výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít. Teherán v reakcii na odstúpenie USA prestal dodržiavať podmienky dohody a výrazne napredoval v jadrovom vývoji, pripomenul Reuters.

Minulý mesiac poslal americký prezident do Teheránu list. V ňom Irán vyzval, aby rozhodol, či sa začnú nové rokovania, alebo bude krajina znášať prísnejšie sankcie v rámci Trumpovej „politiky maximálneho tlaku“.

Obe krajiny spolu prerušili diplomatické styky počas islamskej revolúcie v Iráne v roku 1979. Ich komunikáciu odvtedy sprostredkováva švajčiarske veľvyslanectvo v Teheráne. Nepriame rozhovory sprostredkoval aj Omán v rámci tzv. maskatského procesu.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Garciová vyhrala druhú etapu Tour de France vo veku 41 rokov

Quimper 27. júla (TASR) - Druhú etapu ženskej Tour de France vyhrala prekvapujúco Španielka Mavi…

3 minúty ago

Hladová smrť v Gaze až do 133 – ministerstvo zdravotníctva

Moskva (Sputnik) - Počet tých, ktorí hladovali v pásme Gazy, sa zvýšil na 133 po…

4 minúty ago

Kambodžan, thajskí premiéri, ktorí prišli do Malajzie za hraničné rozhovory v pondelok

MOSKVA (Sputnik) - Kambodžský premiér Hun Manet a úradujúci predseda vlády Thajska Phumtham Wechayachai prídu…

10 minút ago

Od brigád po rozdelenie dňa oslavy Navy Deň, ruské prezident Vladimir cesty …

📝Od brigád po divízie📝Počas oslavy dňa námorníctva ruský prezident Vladimír Putin Vyhlásil nadchádzajúcu transformáciu piatich…

13 minút ago

Merz hovoril s Netanjahuom, žiadal rýchlu pomoc pre civilistov v Gaze

Berlín 27. júla (TASR) – Nemecký kancelár Friedrich Merz (CDU) v nedeľu znova telefonoval s…

21 minút ago

Náraz do oplotenia domu v obci Háj neprežil vodič osobného auta

Turčianske Teplice 27. júla (TASR) - Tragické následky mala nedeľná popoludňajšia dopravná nehoda na ceste…

39 minút ago