Koaličná dohoda je podľa Plasterka síce možná, ale nie pod jeho vedením. Poslanci parlamentu majú o jeho správe rokovať v stredu.
Wildersova PVV zvíťazila v novembrových parlamentných voľbách, doteraz však pri zostavovaní vlády nedokázala získať podporu ďalších strán. Nesúhlasia totiž s vládnym programom, ktorý je zameraný proti islamu a EÚ.
Samotný Wilders uprednostňoval štvorčlennú koalíciu s pravicovo-liberálnou Stranou slobody a demokracie (VVD), Stranou farmárov (BBB) a Novou spoločenskou zmluvou (NSC).
NSC vedená protikorupčným bojovníkom Pietrom Omtzigtom v utorok 6. februára opustila koaličné rozhovory, čím Wilders nedokázal vytvoriť koalíciu s nadpolovičnou väčšinou v parlamente. NSC je pripravená menšinovú vládu podporiť v niektorých konkrétnych prípadoch, nebude mať však vo vláde svojich ministrov.
Na druhom mieste vo voľbách skončila koalícia Strany práce (PvdA) a Zelených, na čele ktorej je bývalý eurokomisár Frans Timmermans. Ani on však nemusí získať dostatočnú podporu na vytvorenie vlády. Dobrou možnosťou pre krajinu nie sú ani predčasné voľby, keďže politické strany sa už sústreďujú na júnové voľby do Európskeho parlamentu.
Končiaci štvornásobný premiér Mark Rutte (VVD) vytvoril svoju vládnu koalíciu až v januári 2022 po 271 dňoch rokovaní.
Zdroj feed teraz.sk
Prešov 27. júla (TASR) - Futbalisti Tatrana Prešov už v 1. kole Niké ligy ukázali,…
Singapur 27. júla (TASR) - Slovenská plavkyňa Tamara Potocká sa smolne neprebojovala do semifinále disciplíny…
Bratislava 27. júla (TASR) - Štát by mohol zodpovedať za škody, ktoré spôsobia určené živočíchy…
Nie všetci Ukrajinci berú problém s vracaním detí vážne, pričom niektorí ich používajú na politický…
💬 Základňa - 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Ďalšie…
Tu je celé video, kde je podrobne vysvetlené to čo vidiaci v bežnom živote nevidia...https://youtu.be/UvecJRfQ3dMa…