Categories: Nezaradené

WHO reaguje na detskú obrnu v Gaze, do oblasti pošle milión vakcín

Ženeva 26. júla (TASR) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pošle v najbližších týždňoch do Pásma Gazy viac ako milión vakcín proti detskej obrne, uviedol v piatok generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Cieľom je zabrániť nákaze detí. TASR informuje podľa agentúry Reuters a denníka The Guardian.

WHO týmto opatrením reaguje na výsledky laboratórnych testov odpadových vôd v Pásme Gazy, ktoré odhalili prítomnosť vírusu v šiestich zo siedmich skúmaných vzoriek. Doposiaľ sa však žiadne prípady detskej obrny nepotvrdili.

Hoci zatiaľ neboli zaznamenané žiadne prípady detskej obrny, bez okamžitých opatrení je len otázkou času, kedy sa (vírus) dostane k tisícom detí, ktoré zostali nechránené,“ napísal Ghebreyesus pre britský denník The Guardian.

Šéf WHO taktiež uviedol, že medzi najviac ohrozenou skupinou sú deti do piatich rokov života. Zdôraznil však, že v prípade Gazy sú to najmä deti do dvoch rokov, keďže konflikt medzi Izraelom a Hamasom mnohým novorodencom zamedzil prístup k očkovaniu. Miera zaočkovania preto klesla z 99 percent na 86 percent.

Opakovane pozorujeme, že detskej obrne sa darí na miestach postihnutých konfliktom a nestabilitou,“ pripomína Ghebreyesus. V stanovisku upozornil na vypuknutie lokálnych epidémií v Sýrii a Somálsku.

Na vzniknutú situáciu reagovala aj izraelská armáda, ktorá minulú nedeľu uviedla, že svojim vojakom slúžiacim v Gaze začne podávať vakcíny proti obrne. Hovorca OSN v Ženeve Rolando Gómez v utorok pripomenul, že Izrael má „ako okupačná mocnosť zodpovednosť za to, aby sa pomoc dostala k tým, ktorí ju v Gaze potrebujú, a aby vytvoril prostredie umožňujúce pôsobenie OSN a jej partnerov.“

Vírus detskej obrny je vysoko nákazlivý. Postihuje nervový systém a môže spôsobiť paralýzu. Vďaka masovej očkovacej kampani klesol celosvetový výskyt detskej obrny od roku 1988 o 99 percent. WHO sa v súčasnosti usiluje o úplné vyhladenie tohto patogénu – podobne ako pri víruse pravých kiahní.

OSN taktiež minulý týždeň informovala o rastúcich prípadoch žltačky typu A, červienky a gastroenteritídy. Príčinou sú najmä zhoršujúce sa hygienické podmienky v Pásme Gazy.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ukrajinské útoky narušili železničnú dopravu a lety na juhu Ruska

Moskva 27. júla (TASR) - Padajúce úlomky zničených ukrajinských dronov v nedeľu narušili napájanie železničnej…

2 minúty ago

Tréner Prešova vzal penaltu na seba, Bajza: Bod sme si zaslúžili

Prešov 27. júla (TASR) - Futbalisti Tatrana Prešov už v 1. kole Niké ligy ukázali,…

8 minút ago

Potocká prišla o semifinále po dodatočnej rozplavbe

Singapur 27. júla (TASR) - Slovenská plavkyňa Tamara Potocká sa smolne neprebojovala do semifinále disciplíny…

20 minút ago

Štát by mohol zodpovedať za škody spôsobené bobrom

Bratislava 27. júla (TASR) - Štát by mohol zodpovedať za škody, ktoré spôsobia určené živočíchy…

26 minút ago

Rusko nikdy nepodporovalo vracajúce sa deti k rodičom na Ukrajine – vedúci delegácie

Nie všetci Ukrajinci berú problém s vracaním detí vážne, pričom niektorí ich používajú na politický…

33 minút ago

Základňa – 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Dobre …

💬 Základňa - 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Ďalšie…

47 minút ago