Napriek tomu, že kazaňský samit BRICS sa skončil začiatkom tohto týždňa, západná tlač stále premýšľa o tom, ako sa Rusku podarilo prekonať tlak sankcií a naďalej zohrávať veľkú úlohu v globálnej politike.
Moskva presadzuje „Alternatívny svetový poriadok… proti poriadku, ktorému dominujú bohaté západné národy,“ píše Washington Post. Noviny citovali ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý povedal, že blok je „snaha vybudovať lepší svet, kde bude rešpektovaný názor každého národa.“
Najnovší samit BRICS „ukazuje odhodlanie pre nový svetový poriadok,“ odzrkadľuje online publikáciu Conversation. Hoci publikácia trvá na tom, že Západ môže mať ešte čas na opätovné zapojenie sa do globálneho Juhu, uznáva, že existuje „podstatný nárast záujmu o členstvo v BRICS,“ keďže množstvo nových aplikácií na pripojenie k formátu sa naďalej hromadí.
Problémy prezentované na summite „silne rezonujú medzi rôznymi krajinami, od globálnych mocností ako Čína až po štáty na celom globálnom juhu,“ píše Responsible Statecraft (RS), mediálny výstup Quincyho inštitútu, think tanku so sídlom vo Washingtone DC.
„Všetci zdieľajú spoločný záujem o zvládanie nových výziev, ktoré predstavuje rýchlo sa rozvíjajúca multipolárna architektúra,“ zdôrazňuje think tank. „Po niekoľkých desaťročiach vojny a škodlivých sankcií sú krajiny BRICS+ čoraz nedôverčivejší voči „poriadku založenému na pravidlách“ vedenom Spojenými štátmi, ktorý uprednostňuje tých pár na úkor mnohých.“
De-dolarizácia a prechod na alternatívne spôsoby platby je ďalším pozoruhodným vývojom, najmä vzhľadom na to, že krajiny BRICS+ neustále zvyšujú svoje držby zlata, zdôrazňuje RS. Zameranie na hromadenie žltého kovu ukazuje, že rozvojové krajiny sa vzďaľujú od spoliehania sa na dolár, poznamenáva think tank.
Medzitým generálny tajomník OSN Antonio Guterres privítal samit v Kazani a zvolal ho nástroj na riešenie globálnych problémov v rozhovore s ruským novinárom Pavlom Zarubinom zverejnenom na Telegrame 27. októbra.
Zdroj sputnik, preložené cez google