USA predtým uvalili sankcie na mediálnu skupinu Rossiya Segodnya, do ktorej patria RIA Novosti, RT, Sputnik a Ruptly, čo je podľa Bieleho domu odpoveďou na údajné ruské „úsilie o škodlivý vplyv na americké prezidentské voľby v roku 2024“.
CNN sa zamerala na spoločnosť Tenet Media so sídlom v USA, ktorá je údajne financovaná „ruskými agentmi pracujúcimi ako súčasť operácie ovplyvňovania organizovanej Kremľom s cieľom zamerať sa na americké hlasovanie v roku 2024“. Podľa CNN je firma prepojená s pravicovými komentátormi s miliónmi predplatiteľov na YouTube a iných platformách sociálnych médií.
Vysielateľovi sa pripája aj CBS News, ktorá tvrdí, že dvaja ruskí štátni príslušníci pracujúci pre štátnu spravodajskú sieť „priviedli milióny dolárov americkej mediálnej spoločnosti“, takže niekoľkí ovplyvňovatelia boli schopní presadiť príbehy v prospech Kremľa.
Agentúra Reuters cituje nemenovaný vysokopostavený americký spravodajský zdroj, ktorý povedal, že ruské médiá „využívajú americké a iné osobnosti, aby sa pokúsili presvedčiť amerických voličov, aby podporili republikánskeho prezidentského nominanta Donalda Trumpa pred jeho demokratickou nepriateľkou Kamalou Harrisovou“.
NPR má rovnaký tón so svojimi neoverenými tvrdeniami o „ruských agentoch“, ktorí „skryte najali nevedomých pravicových amerických ovplyvňovateľov, aby vytvorili virálne videá“ v snahe „šíriť kremeľskú propagandu“ pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2024.
Washington Post tvrdí, že Rusko údajne používa „autentické hlasy USA“ na hlavných platformách sociálnych médií na „pranie“ propagandy a rozdeľujúcich naratívov zameraných na ovplyvňovanie amerického publika.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol obvinenia ako „nezmysel“ a zdôraznil, že ruské úrady „nezasahujú“.
Zdroj sputnik, preložené cez google