NEW YORK (Sputnik) – Wall Street skončila s najväčšou týždennou stratou od apríla, keďže správa o zamestnanosti v USA za júl, ktorá bola v porovnaní s prognózou miernejšia, vyvolala obavy o ekonomiku namiesto oživenia očakávaného od nádejí na zníženie sadzieb.
Pri piatkovej uzávierke index S&P 500, ktorý sleduje akcie 500 najväčších amerických spoločností, klesol o 2 % za deň a o 2,1 % za týždeň. To znamenalo najväčší pokles od týždenného prepadu o 3 % v polovici apríla.
Technologicky náročný index Nasdaq Composite Index, ktorý zahŕňa akcie ako Amazon, Apple, Netflix a Google, skončil s poklesom o 2,5 % za reláciu a 3,4 % za týždeň.
Dow Jones Industrial Average, najširší ukazovateľ pre americké akciové trhy, v piatok klesol takmer o 1,6 % a za týždeň o 2,2 %.
Spojené štáty vytvorili v júli 114 000 pracovných miest, čo je najmenej od rozmachu pracovných miest, ktorý sa začal po pandémii, zatiaľ čo nezamestnanosť stúpla na dva a pol ročné maximá, uviedlo v piatok americké ministerstvo práce pri zostavovaní jedného z najpresvedčivejších údajov. stanovuje zníženie úrokových sadzieb v septembri.
Správa o pracovných miestach prišla deň po zverejnení nečakane mäkkých údajov o výrobe v USA, ktoré vyvolali viac obáv o ekonomiku ako optimizmu z potenciálneho zníženia sadzieb, ktoré by bolo celkovo dobré aj pre podnikanie. Naposledy Federálny rezervný systém znížil americké sadzby pred štyri a pol rokom.
Wall Street sa teraz „čuduje, či sa Fed príliš nepozdáva s prechodom menovej politiky,“ povedal Quincy Krosby, hlavný globálny stratég spoločnosti LPL Financial, v komentároch pre CNBC.
Chladnejšia než očakávaná situácia v USA na trhu práce v júli podnietila stávky na peňažnom trhu k zníženiu sadzieb o 50 bázických bodov alebo 0,5 % percentuálneho bodu, keď sa 18. septembra stretli tvorcovia politiky Fedu. Pred tým boli stávky prinajlepšom o 25 bázických bodov alebo zníženie o 0,25 % percentuálneho bodu.
Zdroj sputnik, preložené cez google